Za izradu vašeg malog ekosustava potrebni su vam:
1. šljunak
2. aktivni ugljen
3. zemlja
4. mahovina
5. male figurice ili poticajne poruke
6. kompatibilne biljke (biljke koje imaju slične karakteristike)

Svi se elementi slažu u slojevima. Na dno posude prvo položite kamenčiće radi drenaže, tj. otjecanja viška vode. U tu svrhu možete koristiti i školjkice, komadiće terakote i slično. Preko toga položite tanak sloj aktivnog ugljena koji će filtrirati vaš mali ekosustav i upijati neugodne mirise. Možete ga pronaći u dućanima za životinje na odjelu s akvarijima. Aktivni ugljen možete pomiješati sa zemljom u omjeru 1:4, no slojeviti izgled je mnogo efektniji. Potom dodajte sloj zemlje za biljke. Idealna debljina je 7 - 10 cm, no to ovisi i o veličini staklenke. Da bi teren izgledao još zanimljivije, na pojedina mjesta stavljajte veće količine zemlje te napravite doline i brežuljke.

Najzabavniji dio je dodavanje zelenila i ukrasa. Cijelu površinu prekrijte mahovinom. Ako imate mogućnosti, pronađite je u šumi ili na starim krovovima, a možete je i kupiti u dućanima koji drže hobi-pribor. Mahovinu razdvojite prstima i slažite dio po dio. Ako je staklenka uska pa ne možete rukom dosegnuti željenu površinu, poslužite se kineskim štapićima ili nečim drugim da biste sve elemente stavili na željeno mjesto. U terarij možete zasaditi biljke i tako obogatiti svoj mali ekosustav.

Na kraju, u svoj mali svijet u staklenci stavite poticajne natpise ili figurice koje vas vesele, poput malih drvenih gljiva ludara i malih keramičkih posudica, to će prostoru dati dinamiku. Zalijevanjem, odnosno svojom pažnjom i brigom o biljkama u terariju, pridavat ćete pažnju i simbolično „zalijevati“ svoju poruku, odnosno afirmaciju koju ste ispisali i stavili u terarij.

Takve je poruke jednostavno napraviti: izrežite dva mala pravokutnika od kartona, napišite na njih svoju poruku, između kartona stavite čačkalicu, zalijepite ih pa čačkalicu zabodite u mahovinu. Nakon što ste u svoj terarij posložili sve elemente, zalijte ga i poklopite staklenku. Stavite ga na svijetlo mjesto (količina potrebnog svjetla ovisi o potrebama biljaka koje ste posadili), no ne smije biti direktno izložen sunčevoj svjetlosti.

Biljke unutar terarija isparavat će vlagu, koja će se kondenzirati na unutarnjim stijenkama staklenke te se slijevati u zemlju. Zbog toga će biti dovoljno zalijevati biljke tek svakih nekoliko tjedana. Ako primijetite da se unutrašnjost staklenke previše zamaglila (nekoliko kapi je u redu), otvorite je i pustite da višak vlage izađe van. Biljke povremeno špricajte vodom.

U zatvorenoj posudi stvorit će se vlastita klima koja će biljkama omogućiti ujednačen toplinski režim, te biljke neće biti izložene promjenama temperature u prostoriji. Staklenku uvijek možete ostaviti i otklopljenu te uživati u direktnom pogledu i mirisu terarija. U tom slučaju trebate obratiti pažnju na vlažnost zemlje i zalijevati je da ne bi postala suha. Koji god način odabrali, redovito uživajte u svom novostvorenom malom svijetu u staklenci.

*Male biljke možete posaditi i u stare romantične šalice.