Pojam slow fashion prije nekoliko je godina skovala Kate Fletcher, savjetnica za održivi dizajn, a prihvaća ga sve veći broj dizajnera. Izradom svoje odjeće poštuju jedan od glavnih postulata pokreta – kvaliteta iznad masovne proizvodnje i izrabljivanja radnika. Tim se pokretom žele promijeniti navike i svijest potrošača.

Trebali bismo češće razmišljati o staroj izreci: “Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari”, jer koliku cijenu zapravo plaćate kada odabirete jeftino nad kvalitetom. Slow fashion je, zapravo, protuotrov za kupnju moderne, jeftine (i nekvalitetne) odjeće koju za mjesec dana poželimo baciti i zamijeniti novom  (jednako jeftinom, pomodnom krpicom) jer je prethodna izblijedjela, izgubila oblik ili se rasparala. Zato dizajneri koji poštuju ovaj eko pokret skiciraju svoje modne crteže u bezvremenskim, klasičnim krojevima u visokokvalitetnim materijalima kako bi prolongirali njihov život u vašem oramaru, ne na jednu sezonu, nego na više godina.

Slow fashion dizajneri, osim što se brinu o okolišu i pošteno plaćaju radnike, podržavaju ekološku, kulturnu i socijalnu raznolikost, daju prednost lokalnim materijalima i resursima, upotrebljavaju organske materijale... Čak teže tomu da kupca upoznaju s pričom koja se skriva iz njegova budućeg odjevnog predmeta. Jer slow fashion dizajneri imaju prisan odnos sa svojom odjećom, čiji put prate od plantaže do police u trgovine, a često i do vašeg ormara.

U novom broju časopisa Sensa pripremili smo vam veliki modni eko specijal. Ekološke tkanine - kako birati, na što paziti i gdje kupovati; ideje domaćih majstorica stila (i kućnog budžeta) - kako iz ormara izbaciti suvišne stvari te kako kombinirati novo i staro; inspiracija - minimalizam, recikliranje, vintage...