MARY PHELPS JACOB - ŽENA ČIJI JE PATENT PRETEČA MODERNIH GRUDNJAKA: O tome kako se ovaj predmet mijenjao kroz povijest

Prije 109 godina Mary Phelps Jacob patentirala je proizvod koji smatramo pretečom modernih grudnjaka - odjevnih predmeta s kojima je barem upoznata većina žena, a dok ga neke obožavaju, drugima predstavlja teret i smetnju u svakodnevnom životu

Topfoto/Profimedia

U studenom 1914. godine Mary Phelps Jacob patentirala je prvi grudnjak. Iako ga danas neke od nas doslovno ne mogu smisliti, važno je napomenuti kako je upravo grudnjak zamijenio upotrebu pretijesnih i neudobnih korzeta što je uvelike olakšalo živote tadašnjih žena. 

No, kako je ova priča započela?

Mary Phelps Jacob, poznata i kao Caresse Crosby, bila je američka književnica, izumiteljica i glumica. Najpoznatija je po svom patentu za bezleđni grudnjak, koji je postao preteča modernih grudnjaka omogućavajući nošenje odjeće s otvorenim leđima, a istovremeno pružajući podršku grudima.

Ideja o stvaranju novog tipa grudnjaka nastala je iz praktičnih razloga kada je Mary nosila haljinu sa širokim izrezom na leđima na jednom važnom događaju, ali nije imala odgovarajuće rublje za takvu odjevnu kombinaciju. Tada je improvizirala koristeći maramice, traku i konac kako bi stvorila grudnjak koji bi pružio potrebnu podršku bez traka preko leđa.

Ova je žena ostavila trajan pečat svojim izumom koji je promijenio način na koji žene doživljavaju i nose donje rublje i odjeću, a sami grudnjaci su se kroz povijest mijenjali prateći modu, društvene norme i potrebe različitih žena. 

U ranijim periodima, korzeti su bili standardno donje rublje koje je oblikovalo žensko tijelo, ali nisu pružali specifičnu podršku grudima. Nakon Marynog patenta, grudnjaci su postali popularniji i kreirani su se u različitim stilovima. Prvo su se proizvodili od lakših materijala, a 1930-ih bile su popularne verzije s elastičnim trakama i kopčama na leđima. Tijekom razdoblja Drugog svjetskog rata materijali su bili ograničeni, pa su grudnjaci često bili izrađeni od pamuka ili drugih dostupnih tkanina, a bila je smanjena upotreba žice zbog nedostatka metala.

U 50-ima su grudnjaci postali simbol ženstvenosti i glamura, a zatim se pojavljuju push-up grudnjaci i modeli bez bretela, a tijekom 80-ih grudnjaci su postajali sve stiliziraniji i dostupniji u raznim bojama, dezenima i stilovima. 

Napredak tehnologije i materijala doveo je do široke ponude grudnjaka - od sportskih i push-up modela do modela bez šavova i pamučnih grudnjaka. Sve veća svijest o udobnosti i različitim tipovima tijela rezultirala je raznolikom ponudom veličina, oblika i stilova pa svaka od nas može izabrati verziju koja odgovara njezinom životnom stilu i karakteru.

Izvor: Sensa.hr/S.H.