PITANJA KOJA TREBATE POSTAVITI PRIJE PRVE TETOVAŽE: Osnove koje svatko tko razmišlja o tetoviranju treba znati

Tetovaže imaju dugu i raznoliku povijest koja seže unatrag tisućama godina, a danas žive svoju renesansu.

Giulia Bertelli / Unsplash

Često smatrane oblikom osobne kreativnosti jer pojedincima pružaju priliku izraziti vlastitu jedinstvenost, osobnost i životnu priču putem umjetnosti koja postaje dijelom identiteta, tetovaže se pojavljuju u različitim kulturama širom svijeta.

Premda su nekada označavale status ili društvenu pripadnost, danas su one dizajnirane kako bi izrazile osobnost, vrijednosti i proživljena iskustva. Biranjem motiva, boje, stila, dizajna, osobi se dopušta stvoriti trajnu memoriju jednog trenutka koji definira period života te mnoge za nositelja imaju duboko simboličko značenje. Često predstavljaju upravo životnu evoluciju.

Danas su iznimno popularne, a vjeruje se kako čak 40 % milenijalaca imaju barem jednu tetovažu. Razmišljate li o jednoj, ne donosite odluku olako. Mijenjate se kroz godine i pojedina iskustva doživljavate drugačije u određenom periodu života pa vam prvotno značenje ili podsjetnik kasnije možda neće odgovarati. Ako ste još uvijek neodlučni, evo što biste trebali znati prije odlaska stručnjaku za tetoviranje, koji će vam pomoći i pri dizajniranju vašeg djela.

BOLNA MJESTA

Najmanje bio predio podlaktice, a najbolnije toče su rebra, trbuh, ruke, stopala i vrat. Zapešće je iznimno popularno mjesto, ali to ne znači kako nije bolno, dapače. Bojite li se procesa i osjećaja boli, uvijek možete zamoliti stručnjaka za tetoviranje da, bez boje, iskušate kakav je osjećaj na mjestu na kojemu želite tetovažu.

ZDRAVSTVENI RIZICI

Ako pripadate grupi ljudi koja ima razrjeđeniju krv ili ste skloni krvarenju, prvenstveno o procesu tetoviranja trebate razgovarati sa svojim liječnikom. Šanse za dobivanje bolesti koje se prenose krvlju su u profesionalnim okolnostima iznimno male no ipak postoje. Stoga je uistinu bitno pronaći kvalitetan studio za tetoviranje i svakako prije samog čina razgovarati sa tattoo majstorom koji će vam objasniti čitav proces.

Ako ste trudni, tetovažu biste trebali odgoditi za neki kasniji period života. Posebno tetoviranje trebaju izbjegavati osobe koje imaju povijest raka kože jer ono uključuje ubrizgavanje organskih boja i metalnih soli u kožu, a to uzrokuje upalu koja bi mogla povećati rizik od zloćudne bolesti. Alergičari moraju svoje stanje također obznaniti majstoru tetoviranja.

KONZULTACIJE

Posjeta studiju je ključna. Tamo ćete se upoznati sa stilom umjetnika tetoviranja, razgledati prostor, uvidjeti sistem sterilizacije i konzultirati se uopće oko samog izgleda, pozicije tetovaže, veličine, boja, ali i, naravno, cijene. Morate vjerovati umjetniku i osjećati se ugodno u prostoru, pogotovo ako je riječ o vašoj prvoj tetovaži. Ne suzdržavajte se pitati sve što vas zanima. Imajte jasnu ideju tetovaže i vizualne predloške.

Umjetnik će vam pomoći i napraviti skicu na dijelu tijela koje ste odabrali, kako biste mogli vizualizirati rad. Budite spremni platiti polog i rezervirajte datum. Slušajte sve upute koje vam za dan tetovaže daje majstor jer ćete se nakon što je gotova, o tetovaži morati brinuti.

NJEGA

Generalno se nakon tetoviranja, prvih šest tjedana zacjeljivanja, treba izbjegavat izravno izlaganje suncu, ulazak u jezera ili more te bazene, kako ne biste „pokupili“ bakterije. Tattoo majstor će vam također preporučiti određene kreme koje valja nanositi na tetovirano područje.
Ako vam se ne sviđa prijedlog tattoo majstora ili stil, pokušajte pronaći način prilagodbe, a sasvim je uobičajeno i predomisliti se. Najgora opcija je imati gotovu tetovažu koja nije niti blizu onoga što ste zamislili. Srećom, postoji i opcija uklanjanja, ali je iznimno skupa i bolna te može trajati između osam do 12 termina.

Za kraj, na vama je učiniti istraživanje, popratiti trendove i stilove koji su trenutno u ponudi jer riječ je o elementu kojim ne samo da izražavate sebe, već vam nudi trajni podsjetnik na osobu koja jeste i koja tek možete postati.



Sensa.hr/A.S.