Svakoga tko posjeti Cornwall neizbježno će obuzeti divote krajolika: kilometri nedirnuta zelenila natočkanog kravama i ovčicama, šetnje nad klifovima koji šapuću priče o romantičnim usudima, trgovinice voćem i povrćem, pubovi intimna ugođaja, vijugave ceste omeđene živicom i divljim cvijećem, redovi koča čiju su užad nagrizli sol i vjetar, tihe crkvice s grobljima neodoljiva šarma.

Cornwall je glasovit po egzotičnim suptropskim vrtovima, pa sam odlučila razotkriti vam zeleno srce Cornwalla koje sam i sama pronašla u njegovoj pulsirajućoj živosti.
Čuveni Eden Project, smješten na selu sjeveroistočno od St. Austella, zapravo je vrsta svjetske ekogalerije koja posjetitelja podučava o ovisnosti čovječanstva o biljkama.

U zapanjujuće pomno sagrađenim ekosustavima (biomima) otkrit ćete mnogo toga što niste znali i mnogo toga potiče vas da proučavate prirodni okoliš.
Vlažni tropski ekosustav buja plodnošću, s vodopadima koji se spuštaju strminama, palmama, mangrovima i raznolikim zelenilom koje dočarava bogatstvo ekosustava – od kukuruza do nasada plutnjaka, od stabala limuna do duhana, od pamuka do vinograda... I morate se zapitati kakva je okusa vino načinjeno od grožđa iz ovoga rajskog vrta.

Iskonske sile prirode

St. Ives, koji je u 19. stoljeću bio središte engleske riblje industrije, danas je najpoznatiji kao Meka za umjetnike i ljubitelje umjetničke atmosfere. Umjetnička kolonija koja je u mjestu djelovala tridesetih godina prošlog stoljeća dala je St. Ivesu status snažnog uporišta avangarde. Mitski status umjetničke važnosti St. Ivesa potvrđen je 1993. godine, kad je u njemu svoju galeriju otvorila londonska Tate Gallery.

S terase na najvišem katu ove galerije puca pogled na prekrasnu plažu Porthmeor Beach, što posjetiteljima daruje zadovoljstvo mjerljivo s onim dok u samoj galeriji razgledaju djela suvremene umjetnosti i djela umjetnika koji pripadaju tzv. školi St. Ivesa. Djela inspirirana drevnim pejzažima stijena, klifova i keltskih obeliska odražavaju neprekinut dodir s iskonskim silama prirode i neposrednu povezanost sunca, vjetra i vode, bez obzira na to teže li apstraktnoj ili figurativnoj estetici.
Umjetnost je u svakom kutku St. Ivesa.

Mnogo užitaka pruža i šetnja labirintom njegovih uličica – Teetotala, Bethesde, Sakzbriousa... Dvorišta kićenih ljetnikovaca, atelijeri, galerijice i terase što se svijaju uz brežuljke.

Zalasci sunca

Pogledi s uzvisina zavodnički dozivaju zagrljaje mora i vjetra, pustopoljina i klifova sljubljujući ih s najizvornijim kornvelskim mozaikom krovnih pločica od škriljevca uokivirenim zagasitožutim raskošem lišajeva.

Ako gradić promatramo odozdo, kućice ispranih krovova u Down’longu i stara ribarska četvrt izviruju između dubokog zaljeva i otvorenog mora, okupani svjetlošću toliko snažnom da se čini kako je sve što gledate izoštreno samo za vas. To prodorno osvjetljenje nikada ne nestaje, čak se i zalasci sunca nad St. Ivesom bljeskaju poput odraza u ulaštenoj čeličnoj ploči.

Ovdje i u napornom danu uvijek možete pronaći mjesto za odmor, probrčkati umorne noge u jednom od dubokih čistih jezeraca obloženih savršenim granitnim oblucima, izbrušenih i uglačanih tisućljetnim plimama. I kad se vratim iz Cornwalla, često se zateknem kako sanjarim prizivajući slankasti miris mora i zvuk valova dok se lome o stijene. Cornwall me začarao svojom magijom.

Laura Fariello Garate Svijet iz mašte i prizore gotovo mediteranskog ili čak tropskog podneblja stvorila je ljudska ruka na krajnjem jugozapadu Engleske, gdje u biomima buja najrazličitije raslinje – rastu palme, mangrovi, nasadi plutnjaka, stabla limuna, duhan, pamuk i rodni vinogradi