Zašto Australci planinare kanjonima
Švicarci imaju planine, pa se penju. Kanađani imaju jezera, pa veslaju u kanuima. Australci imaju kanjone, pa njeguju kanjonarenje ili kanjoning, hibridni oblik ludila na pola puta između planinarenja i speleologije kod kojeg se ide dolje umjesto gore, obično kroz mokre tunele i uske prolaze. Na neki je način to ekstremni oblik pješačenja kroz buš, svojstven Aboridžinima desecima tisuća godina prije dolaska Europljana.
Iskustvo kanjonarenja
Žilavi 39-godišnji John Robens većinu je vikenda u posljednjih deset godina bježao iz grada na kanjonarenje. Čupav, pogrbljen, tih, taj računalni konzultant neustrašivo biciklira gradskim ulicama, a ima i bedra poput Lancea Armstronga koja to potvrđuju. S njime krećem u avanturu kanjoninga. Doveo nas je do vrha slapova Danae. Potočić juri do ruba visoravni i ponire niz liticu.
Zidovi su prekriveni mahovinom. Spuštanje u unutrašnjost divovske stijene počinje nalikovati na provlačenje kroz usko, deseterokatno okno lifta kroz koje teče voda. Prisiljeni smo se zaljuljati prema silovitom vodopadu, a taj nas neugodni manevar obojicu baca u stijenu. Ipak, isplatilo se: dok stojimo u bazenu na dnu, jednostavno povlačimo uže dolje.
Ispod velikog kamena procijep se zatvara, a svilenkasta voda teče horizontalno do ruba litice kroz odaju nalik spilji. Ispod nas je još 300 metara praznine. Absajlom se spuštamo izravno u mlaz vodopada. Na pola puta prema dolje pogreškom podižem pogled, pa mi mlaz vode umalo otkine glavu. Sljedeća tri jednako zahtjevna spusta dovode nas u viseća jezerca ledene vode, koja izgledaju poput bazena na sredini nebodera. Plivamo leđno preko tih jezeraca, plutajući zbog nepromočivih torbi koje nosimo u ruksacima.
Kao od majke rođen
Robens se baca sa stijene urlajući. Ruke i noge širi u zraku, a zatim ih poput leptira skuplja netom prije nego što će udariti u površinu vode šest metara niže.
U podnožju Danae postaje polje golemog kamenja, preko kojeg Robens praktično trči, potpuno gol s ruksakom na leđima i tenisicama na nogama. Skače, aterira na sluzav kamen, gotovo gubi ravnotežu, uspostavlja ravnotežu i ponovo skače, sve u jednom fluidnom pokretu. Djeluje nevjerojatno, kao da svjedočim kretanju nekog ranijeg, bolje prilagođenog čovjeka. U jednom satu prevaljujemo udaljenost za koju su obično potrebna tri. Dok posrćem i padam, gledam Robensa kako pleše i poskakuje kao da je rođen za to.
Cjelovitu reportažu o kanjonarenju u Australiji potražite u broju National Geographica Hrvatska iz studenoga.