U kupnju uvijek idite s popisom namirnica, a prije dolaska do blagajne provjerite jesu li u vašoj košari samo one stvari koje uistinu trebate i koje ćete moći potrošiti prije isteka roka trajanja, posebno ako često bacate hranu. Smanjen broj namirnica o kojima se trebate brinuti i priprema obroka isključivo od sastojaka koje imate u kući rezultira smanjenjem nepojedene i pokvarene hrane koja završi u smeću.
Birajte proizvode u kartonskoj ambalaži i bez skrivenih vrećica u unutrašnjosti. Tekuće proizvode, poput umaka, ulja i sokova, radije kupujte u staklenoj ambalaži. Limitirajte kupnju proizvoda upakiranih u nerazgradivu i nepotrebnu ambalažu - pronađite alternativu i tako proizvođačima dajte do znanja da želite promjenu.
Izbjegavajte kupnju polugotove hrane i zamrznutih namirnica, radije se odlučite za svježu alternativu, i to bez ambalaže.
Nemojte ići u kupnju gladni jer ćete, pokazalo je istraživanje sveučilišta Cornell, prije odabrati nezdrave, visokokalorične proizvode. Osim što nisu zdravi, većinom su upakirani u višeslojnu i nerazgradivu ambalažu.