Rječnik
PET polietilen tereftalat – koristi se uglavnom za izadu ambalaže, boca za različita pića.
PTFE politetrafloroetilen – poznat pod nazivom teflon. Uz dobra obilježja kao što su vrlo visoko talište, neprozirnost, neljepljivost, vrlo je opasan jer je u izradi tava i ostalih posuda za pečenje prevučen plastikom.
BPA bisfenol A – otrovna tvar koju sadrže pojedine plastike tipa 3, 6 i 7; ima estrogenska svojstva i negativno utječe na hormonsku ravnotežu u organizmu; povučen iz upotrebe u mnogim zemljama; američka Administracija za hranu i lijekove (FDA) 2010. godine objavila je javni izvještaj o tome da su plastični proizvodi koji sadrže taj sastojak opasni za zdravlje beba i djece.
Koliko nam plastika olakšava život a koliko ga ugrožava
Tipovi plastike
PET – ambalaža namijenjena jednokratnoj uporabi, postoji mogućnost ispuštanja teških metala i kemikalija koje djeluju na hormone, a može sadržavati i kancerogene spojeve.
HDPE (PE-HD) – dobra plastika, ima najmanju vjerojatnost ispuštanja kemikalija u vodu ili piće.
PVC – pri višekratnoj uporabi ispušta otrovne kemikalije koje loše utječu na hormone u tijelu, no i dalje se ubraja u najčešće korištenu plastiku za izradu boca za piće.
LDPE (PE-LD) – plastika koja ne ispušta kemikalije u vodu, ali se i ne koristi za izradu plastičnih boca, nego većinom za izradu plastičnih vrećica za namirnice.
PS – pri višekratnoj uporabi ispušta kancerogenu tvar stiren, najčešće se koristi u izradi čašica za kavu za jednokratnu uporabu ili u ambalaži za brzu hranu.
OTHER (PC) – najlošija plastika za hranu jer sadrži i izlučuje kemikaliju BPA, koristi se za izradu boca za piće i posuda za spremanje hrane.