Om, amen i šalom

Om je najpopularnija i najpoznatija mantra, koja je i među najsvetijima. Pritom pripada i tzv. mulamantrama (bijamantrama), odnosno mantrama koje sadržavaju manje od deset slogova i onima koji uče mantrati daju se na početku njihova školovanja. Kaže se da je u njoj sadržano sjeme vrhovne svijesti. U Vedama (Upanishadama) ta se mantra poistovjećuje s Brahmanom, vrhovnom stvarnošću, istinom, onim što jest. Sastoji se od triju slova: „a“, „u“ i „m“. Zvuk „a“ dovodi do ispunjenja želja, „u“ omogućuje napredak i stjecanje znanja, a „m“ daje ispravno znanje o svemiru, vremenu i biti svega. Om je sadržan u najsvetijim riječima svih važnih religija.

om
Thinkstock om

U kršćanstvu je prisutan u amen, u islamu u salam, u judaizmu u šalom, u sikhizmu u onkar... Amen svoje izravne korijene ima u semitskim i drevnim arapskim jezicima koji su se govorili na području istočnog Sredozemlja i danas bismo ga mogli prevesti s „neka tako bude“, kao potvrdu neupitne istinitosti onoga što se govori. Salam, odnosno šalom, prevodimo kao „mir“ s arapskog, odnosno hebrejskog. Onkar na pandžapskom, kojim se koriste Sikhi, jednostavno znači „bog“.

Pjevanje mantre om

Uz opuštajuću glazbu možete vježbati jogu i posvetiti se duhovnosti. Možete meditirati uz snimljene mantre, ali te svete zvukove možete probati proizvoditi i sami. Mantranje je snažna i duboka praksa te se preporučuje samo uz prethodnu stručnu obuku. No možete probati vježbati mantru om.

Dok pjevate, zvuk „o“ neka traje 2/3, a zvuk „m“ 1/3 vremena. Sjednite opušteno i zatvorite oči. Udahnite i izdahnite nekoliko puta duboko. Udahnite za om i počnite ga pjevati u kojem god ritmu i duljini vam odgovara. Om se pjeva u grupama po tri, dakle, pjevate 3, 9, 27, 81 itd. puta. Za početak, probajte doći do 27 puta i ne pjevajte više od desetak minuta. Vibracije koje se proizvode tim pjevanjem snažne su i nije važno koliko ćete glasno pjevati, važno je samo da bude naglas.