Sve što je stvoreno s lakoćom

Poznata budistička izreka glasi: "Sreća (sukkha) je ono što stvaramo s lakoćom; patnja (dukkha) je ono što ne može biti stvoreno s lakoćom.” Ovo je možda najjednostavnija, a opet najizravnija definicija sreće.

Prema budističkom učenju sreća zasigurno nije zadovoljavanje želja jer su želje ukorijenjene u zabludi o sebstvu, a njihovo zadovoljenje vodi još većem stvaranju želja. Što više dobivamo, više želimo i ostajemo zatočeni u spirali želim-dobijem-želim još-dobijem... A kada ne dođe do ispunjenja želja, to stvara frustraciju, nezadovoljstvo i osjećaj nesreće, što definira sve ono što ne može biti stvoreno s lakoćom.

U budzimu se istinska sreća može definirati kao stanje univerzalnosti, kontinuiteta i stabilnosti. Sreća kao stanje nije trenutna, ne ovisi o uspjehu ili neuspjehu, ne počiva samo na zadovoljenju osjetila i ne kreće se u ekstremima. Ona je stalna, nadjačava okolnosti i predstavlja sve ono što nastaje s lakoćom. Da bismo dostigli takvo stanje uma, prema budizmu moramo početi od početka, a ta točka je samvega.

Samvega ima četiri osnovna elementa:
1. Da uvidimo ispraznost života baziranog na zadovoljenju osjetilnih želja.
2. Da uvidimo zadovoljstvo pronalaska istinske sreće, a umjesto da budemo sretni ugađanjem zadovoljstvu.
3. Da osjetimo istinsku potrebu odreći se ispraznosti.
4. Da prihvatimo  da je sreća u umu oslobođenom od vezanosti za materijalni svijet. Sreća zbog zadovoljenja želja i sreća rajskog blaženstva nisu jednake.

Prema Buddhi, stanje istinske sreće možemo doživjeti kada razvijemo svjesnost (sati) i jasno razumijevanje (sampajañña). Sreću ne trebamo tražiti u materijalnom bogatstvu jer se i najbogatija osoba može osjećati siromašnom ako nije zadovoljna svojim bogatstvom. Unutarnje zadovoljstvo najvrednije je što možemo imati.

U jednom poglavlju Dhammapada postoji dio pod naslovom Sreća u kojem Buddha navodi elemente sretnog života:

  • Živite bez mržnje među onima koji mrze.
  • Živite bez dominacije strasti među onima kojima vlada strast.
  • Živite bez žudnje za osjetilnim zadovoljstvima među onima koji žude za osjetilnim zadovoljstvima.
  • Živite oslobođeni od "triju otrova": požude, bijesa i neznanja, koji su prepreke duhovnom razvoju.
  • Odrecite se misli o pobjedi i gubitku.
  • Prevladajte "pet stanja" (osjećaj objekta, emocionalno vezivanje za objekt, kategorizaciju objekta, mentalna stanja koja nastaju iz vezanosti za objekt, dualistički pogled na promatrača i ono što se percipira).
  • Budite u društvu mudrih, a ne budalastih.
  • Dostignite nirvanu – prosvjetljenje.