Generacija današnjih učenika mahom izbjegava čitati knjige. Televizija, pametni telefoni, računala i internet ne pridonose upoznavanju mlađe generacije s kulturom čitanja. Kako bi to promijenila, zagrebačka školska knjižničarka Valentina Namesnik osnovala je knjižni klub za mlade Moja mala čitaonica. „Kao školska knjižničarka želim mlade potaknuti na čitanje, u opuštenoj atmosferi razgovarati s njima o pročitanoj knjizi, a pritom nastojim da nam bude zabavno“, kaže ova magistra bibliotekarstva.
Njen se knjižni klub održavao jednom mjesečno u zagrebačkoj knjižari Hoću knjigu, a za svaki susret dogovarao se novi naslov. Ovo su Valentinini savjeti za male i velike čitače:
1. Prije čitanja, istražujte! Uzmite si vremena i pregledajte police knjižnice ili knjižare.
2. Ako ste pročitali knjigu koja vam se svidjela, istražite cijeli opus istog autora.
3. Počnete li čitati knjigu koja vam se ne sviđa i nikako vam ne uspijeva zaokupiti pažnju, odložite je. Slobodno joj se vratite nakon nekog vremena. U redu je ako nam neka knjiga ne odgovara ili ako nam ne odgovara u određenom životnom razdoblju. Nemoguće je pročitati sve knjige, zato čitajte one koje vam odgovaraju.
4. Vodite dnevnik čitanja! Zapisujte u njega pročitane knjige, najdraže citate i vlastite komentare. Ako vam nije dovoljno samostalno bilježenje, potražite knjižni klub gdje ćete s drugim čitateljima razgovarati o pročitanim knjigama.
5. Čitajte od svega pomalo: pročitajte knjige koje slove kao knjige koje morate pročitati, zatim knjigu koja munjevitom brzinom odlazi s polica knjižara, pročitajte ponovo knjigu iz lektire koja vam je ostala u sjećanju kao najdraža, jednom prosudite knjigu prema koricama i pročitajte onu čija vam se naslovnica najviše sviđa.