Izraz „sitno, ali bitno“ osobito lijepo zvuči kad je riječ o izradi minijaturnih staništa za kukce i biljke. Oplemenite svoj okoliš kreirajući bajkovite mikrovrtove i ekonastambe u kojima insekti mogu bezbrižno boraviti.
Hotel za kukce
Najčešće obraćamo pozornost na kukce tek kad nam zasmetaju, iako su ova sićušna bića ključna za opstanak našeg planeta. Kukci oprašuju većinu biljaka, štite vrtove i voćnjake od štetnih nametnika, a ujedno su hrana brojnim drugim životinjskim vrstama (primjerice, pticama, gmazovima, ribama).
Gradnjom malog hotela za kukce pričinit ćete veliku radost kako prirodi, tako i svim ukućanima – posebno će djecu oduševiti izrada nastambe od raznih materijala koje lako možete prikupiti osvrnete li se oko sebe. Napravite jednostavnu drvenu konstrukciju (za to vam mogu poslužiti i drvene palete) te je ispunite prirodnim materijalima u koje se kukci mogu zavući. Primjerice, starim rupičastim ciglama, komadima drva u kojima ste izbušili rupe, šupljikavim biljnim stabljikama (trske, suncokreta, bambusa), suhim lišćem i travom, korom drveta, slamom, češerima...
Što su materijali raznolikiji, to će hotel privući više vrsta kukaca. Poželjno je da hotel bude natkriven (npr. starim crjepovima ili daščicama) te da se nalazi na mirnome mjestu i u polusjeni, okrenut prema jugozapadu ili jugoistoku.
Postavite hotel u blizini cvjetnjaka, povrtnjaka ili voćnjaka kako bi kukci štitili raslinje od štetočina i na prirodan način čuvali od štetočina vaše voće i povrće. Jedna bubamara, na primjer, tijekom života pojede nekoliko tisuća biljnih uši. U hotelu će uživati i solitarne pčele, zvane i pčele samotarke ili samice (ne žive u košnicama nego u raznim šupljinama), kao i bumbare, osolike muhe, uholaže, zlatooke (mrežokrile), leptiri, babure i drugi korisni insekti.
Vilinski vrt
Bajkoviti minijaturni vrtovi, poznati kao broken pot fairy garden, što u prijevodu s engleskog znači „vilinski vrt od slomljenih tegli“, odlični su za reciklažu starih i oštećenih posuda za biljke te raznih drangulija s kojima ne znate što biste učinili, a savršeno će se uklopiti upravo u vilinski vrt.
Za takve kreacije tipično je da tegla bude slomljena kako bi unutar nje bile vidljive male terase ili stube s raslinjem, kamenčićima, ogradicama, figuricama, minijaturnim vrtnim namještajem i drugim dekoracijama.
Vilinski vrt ljupko će izgledati i u cijeloj keramičkoj posudi, bačvici, starom limenom lavoru... Za ovakve nasade najpogodniji su sukulenti, bršljan i druge puzavice te paprat, mahovina, male grmolike biljke, sitno cvijeće...
Biljni terarij
Minijaturni vrt koji raste u staklenoj posudi, vazi ili čaši na prekrasan način unosi dašak prirode u interijere. Na dnu staklenke najprije treba položiti sloj kamenčića i pijeska za drenažu (otjecanje viška vode). Preko toga polaže se tanak sloj aktivnog ugljena kako bi se omogućilo filtriranje i održavanje čistoće. Potom se stavlja zemlja za biljke. Najpogodnije su one koje vole vlagu i sporo rastu, poput kućne sreće, afričke ljubičice, bršljana, paprati...
U terarijima dobro uspijeva i mahovina te sukulenti (čuvarkuća, kaktusi) i mali fikusi. Važno je da biljke ne dodiruju stijenke staklene posude te da terarij bude na svijetlome, ali ne izravno suncu izloženome mjestu.
Ako staklena posuda ostaje otvorena, biljke je potrebno povremeno zalijevati, dok je biljkama u posve zatvorenim terarijima dovoljno vrlo malo vode ili ih uopće ne treba zalijevati.