Iako u njima uživaju, mnogim ljudima putovanja izazivaju tegobe, a neki se čak i razbole. Prema ajurvedi, putovanje intenzivira vata doṣu, objašnjava Shannon Sexton, autorica brojnih tekstova o jogi i ajurvedi.

Vata je suha, dolazi u naletima, kreće se i mijenja smjer, a često je hladna. Čak i onima s pitta i kapha konstitucijom tijekom putovanja intenzivira se vata, a kada to prođe nezamijećeno, posljedice mogu biti dehidracija, zatvor, tjeskoba i problemi sa spavanjem, upozorava S. Sexton te navodi rješenja temeljena na ajurvedskim načelima.

Održavajte vlastiti ritam – vatu stabilizira rutina, stoga što je više moguće i na putovanju se držite svog uobičajenog rasporeda: jedite, spavajte, budite se i vježbajte u vrijeme kada to činite kod kuće.

Tetošite svoj želudac – prema ajurvedi, bolest počinje u probavnom sustavu, stoga na putovanju pazite na njega. Dok putujete, izbjegavajte brzu hranu iz usputnih lokala te suhe, hrskave i slane grickalice. Birajte laganu hranu, bogatu vodom i bjelančevinama: npr. svježe voće i orašaste plodove. Kad stignete na odredište, odvojite dovoljno vremena da u miru pojedete hranjiv obrok.

Tijekom boravka izvan kuće birajte svježu hranu koja će vas hidratizirati i zagrijati – odličan je izbor kuhano povrće s mahunarkama ili tofuom (ili sirom) te rižom ili tjesteninom kao i juhe te meksička, kineska i talijanska jela. Poželjno je, ako možete, prije obroka odvojiti 1 do 5 minuta za dijafragmalno disanje ili barem na trenutak zatvoriti oči i duboko disati. Tijekom jela nemojte piti jer to slabi probavnu vatru.

Pijte dovoljno tekućine – osim vode, pijte i biljne čajeve te svježe iscijeđene sokove, a izbjegavajte alkoholna i pića koja sadrže kofein jer izazivaju dehidraciju te jačaju vatinu nervoznu energiju.  

"Uzemljite" se – "Bilo koji oblik prijevoza koji uklanja izravan kontakt sa zemljom jača vatu" jer "nas odvaja od tla", navodi David Frawley, autor knjiga o ajurvedi. Kao rješenje za nervozu i tjeskobu koji zbog toga jačaju preporučuju se masaža stopala sezamovim uljem, opuštanje u nekom od obrnutih joga položaja, hodanje bosi.

Razgibavajte se – putovanja zahtijevaju višesatno sjedenje, što uzrokuje mišićnu napetost i ukočenost. I u najskučenijem prostoru, kao što je zrakoplov, tu i tamo prošećite, a redovito se razgibavajte i ako "zaglavite" u čekaonici. Vozite li se automobilom, stanite na stajalištima te se razgibajte i protegnite. Dok se razgibavate, duboko dišite.

Uživajte u trenutku – usporite, duboko dišite i usredotočite se na sada i ovdje. Nemojte se opterećivati time "kako maksimalno iskoristiti putovanje", pretrpati si raspored, podlijegati nervozi kad iskrsnu problemi ili se zabrinjavati kako će nešto proći ili što vas čeka nakon povratka kući.