Odlazak iz odnosa nije jednostavan niti za ijednu osobu unutar te cjeline. Ostavljeni mogu osjećati izdaju, prevaru, strah, zamjeranje, povrijeđenost, ljutnju, tugu, bijes. Emocije i njihova stanja izmjenjuju se momentalno. Neke se zadržavaju duži period, a variraju od ljubavi do bijesa. Djeluje kako to stanje nikada neće proći. Koliko god mislili kako je onome koji ostavlja lako, to je rijetko istina. I ta osoba se pita je li donijela ispravnu odluku. Možda, zasigurno pomišlja, je trebala još jednom pokušati, razgovarati. Niti jedna strana ne ostaje s ispunjenim očekivanjima jer, bez obzira na trajanje odnosa, osjećaji ne nestaju njegovim završetkom.
Zašto je tome tako?
Uložili smo emocije, vremena i energiju u vezu te je prirodno kako će se osjećaji teže otpustiti. Veze stvaraju veze i ostavljaju duboke emocionalne tragove. Možda ostaju i neriješene stvari ili nesporazumi između bivših partnera, a to produžuje prisutnost osjećaja. Oni ostaju, sve dok se ne riješe nesporazumi ili dok ne stignu odgovori na pitanja koja još uvijek rezoniraju. Ili, tek nakon što se odluči otpustiti vezanost, jer više nema smisao niti službu.
S bivšim partnerom stvorene su navike i sjećanja, a gubitak rutina također može biti emocionalno izazovan. Nedostaje onaj poznati oslonac, a sjećanje na pozitivne trenutke izaziva nostalgiju.Otpuštanje veze znači i suočavanje s nepoznatim i ulazak u novu fazu života. Ponekad se osjećaji prema bivšem partneru mogu zadržati jer osjećamo strah od samoće ili neizvjesnosti ili se bojimo promjene.
Nakon prekida normalno je suočiti se sa svim ovim osjećajima, a proces otpuštanja je individualan. Treba si dati vremena i prostora za emocionalno zacjeljivanje. I podršku, ako je potrebna.
Mnoge odgovore možemo pronaći i u neuroznanstvenim istraživanjima. Naša želja za ponovnim povezivanjem s bivšim partnerom ima smisla jer, mozak razvija putove na temelju naučenih obrazaca. “Ako smo stvorili snažne obrasce da je osoba sa kojom smo bili naš životni partner, naš mozak može zadržati tragove tog sklopa čak i nakon sto smo se vezali sa nekim novim “ kaže Helen Fisher, viša znanstvena suradnica na Kinsey institutu, Sveučilište Indiana. Ne čudi stoga, što i nakon raskida ostaju poveznice, a želja za povratkom ima smisla.
Početak kraja vezanosti je oprost. To je nužan korak kako bismo nastavili dalje i dio procesa iscjeljenja. Najčešća je pak pogreška njegovo izbjegavanje ili nemogućnost oprosta. Prevladava ljutnja, koju nerijetko podcjenjujemo. Većina se boji svoje ljutnje, gubitka kontrole ili toga kako će se njihovo emocionalno stanje pod njenom kontrolom, drugima činiti „ludim“. Međutim, ljutnja je emocija i činjenica je da dolazi automatski sa svakim odnosom. Čak i u najboljim vezama, dvoje će ljudi u jednom trenutku neizbježno naljutiti jedno drugo. Do trenutka kad veza završi, ljutnja se obično nakupi do te mjere da se čak i najmanja svađa može odmah pretvoriti u pravu svađu.
Nakon prekida napravite inventuru svoje ljutnje i postavite si nekoliko osnovnih pitanja.
Koja je jedna stvar koju je partner učinio, a da vas je najviše razljutila?
Koji su neki od primjera činjenja partnera zbog kojih ste se osjećali iskorišteno, poniženo ili zapostavljeno? Zbog čega i na koji način ste se osjećali izdano?
Otpuštanje vezanosti i zamjeranja prema bivšem partneru je proces i može biti izazovan, stoga izdvajam nekoliko savjeta koji u tom procesu mogu biti korisni.
- Prihvatite stvarnost: veza je završena i vrijeme je za nastavak dalje. Prihvaćanje stvarnosti pomaže vam fokusirati se na osobni rast i napredak.
- Dozvolite si vrijeme za tugovanje: Važno je dopustiti si vrijeme za tugovanje i procesuiranje emocija. Suze, ljutnja, osjećaj gubitka… prihvatite te emocije i proživite, iskusite ih.
- skustvo samo-refleksije: Razmislite o vezi i razlozima zbog kojih je završila. Pokušajte razumjeti svoj doprinos situaciji i prepoznati što možete naučiti iz toga. Fokusirajte se na osobni rast i razvoj.
- Održavajte zdrave granice: Postavite jasne granice između sebe i bivšeg partnera kako biste omogućili emocionalno zacjeljivanje. To može uključivati ograničavanje ili prekid kontakta u određenom razdoblju dok se ne osjećate emocionalno stabilniji.
- Potražite podršku: Razgovarajte s prijateljima, obitelji ili stručnjacima poput terapeuta koji vam mogu pružiti podršku i perspektivu. Oni vam mogu pomoći da obradite svoje emocije i pruže vam podršku tijekom tog procesa.
- Fokus na samopomoć: Brinite o sebi i posvetite se aktivnostima koje vam donose radost i ispunjenje. Neka vam to bude prilika za razvoj novih interesa, hobija i ciljeva koji će vam pomoći da se osjećate snažnije i sretnije.
- Oprostite i otpustite: Oprostite bivšem partneru, ali i sebi. Opraštanje je proces koji može donijeti olakšanje i omogućiti vam da se oslobodite emocionalnog tereta. Shvatite da oprost nije isto što i opravdavanje postupaka, već oslobađanje sebe od negativnih osjećaja.
- Fokus na budućnost: Umjesto da se usredotočite na prošlost, usmjerite svoju energiju prema budućnosti. Postavite si ciljeve i viziju za svoj život i radite na ostvarenju tih ciljeva. Imajte povjerenja u to da će vrijeme i rad na sebi donijeti zacjeljivanje.
Zapamtite kako je svaki odnos naš najveći učitelj i, bez obzira kako se osjećali na početku, na kraju možemo izići kao pobjednik. Nažalost, život je takav da tek s odmakom shvatimo kako su nam se neke stvari dogodile zaista za naše najviše dobro samo u trenutku boli, tuge, razočaranja, emocionalne preplavljenosti to nam je jednostavno neshvatljivo. Kako iz tolike boli može izaći nešto dobro? To je jedno od mojih najvažnijih učenja iz odnosa.
Nakon nekog vremena lakše dišete, krećete se. Ne gledate mobitel svake sekunde nadajući se da će poruka doći. Misli više nisu samo o toj osobi. Nešto se promijenilo. Postoje neki pokazatelji da ste napredovali u procesu otpuštanja vezanosti i zamjeranja prema bivšem.
- Više ne osjećate snažne emocije prema bivšem partneru, kao što su bijes, tuga ili ljubav. Osjećate se emocionalno neutralno kad je riječ o njima.
- Prihvaćate da je veza završila i da nema smisla zadržavati se u prošlosti. Shvatili ste da su stvari promijenile, a vrijeme provedeno zajedno dio vašeg životnog iskustva.
- Primjećujete da vam je smanjeno interesiranje za život bivšeg partnera. Niste više zainteresirani za njihovu svakodnevicu, tko su im novi prijatelji ili ljubavni partneri.
- Osjećate se sretni i zadovoljni sami sa sobom, bez potrebe da tražite potvrdu ili odobravanje od bivšeg partnera. Vaša sreća više ne ovisi o tome jesu li oni u vašem životu.
- Osjećate unutarnji mir kad je riječ o prošlosti i bivšem partneru. Ne opterećujete se više negativnim mislima ili sjećanjima na njih.
- Možete otvoreno pristupiti novim vezama bez straha ili uspoređivanja s bivšim partnerom. Ne nosite prethodne emocionalne terete u nove odnose.
- Važno je napomenuti da imate informaciju svatko proživljava proces otpuštanja vezanosti i zamjeranja na svoj način, i nema određenog vremenskog okvira u kojem se to događa.
Ako i dalje osjećate jaku vezanost ili zamjeranje prema bivšem partneru, nakon nekog vremena možda bi bilo biti korisno potražiti terapeuta kako biste prošli kroz taj proces i pronašli unutarnji mir.