Kineski konceptWei Wu Wei znači znati kada je napor primjeren, a kada je uzaludan. Naravno, to se ne odnosi na zadatke za koje se moramo potruditi kako bismo ih završili, kao što su npr. poslovne obaveze, polaganje ispita ili čišćenje prostora u kojemu živimo.

Ipak, postoje neke vrijedne stvari u životu koje se ne mogu postići uzastopnim naporima; štoviše, napor da se to nešto postigne često može biti besmislen, kao što je slučaj sa srećom i ljubavi. Opis ovoga koncepta vrlo se dobro uklapa u rad Daniela Gilberta u knjizi Stumbling on Happiness gdje on implicira da traženje sreće nije nužno najbolji način da je i pronađemo.

Sreća
Sreća nije nešto što tražimo, već nusprodukt činjenja stvari koje nas čine sretnima.

Ovo se prilično dobro odnosi bez obzira na to definiramo li sreću kao trenutno hedonističko zadovoljstvo ili dublje, dugotrajnije ispunjenje. U oba slučaja, ne možemo 'pokušati' biti sretni; mi samo radimo stvari koje će nas kao rezultat učiniti sretnima. Drugim riječima, ne možemo pokušati pronaći sreću; sreća će nas sama dostići kada radimo stvari u kojima uživamo. Previše truda uloženog da budemo sretni vjerojatno će nas učiniti samo potištenima.

Ljubav
Drugi važan aspekt života koji se može umanjiti ako se previše trudimo je ljubav.

Većina ljudi bi se složila kako ne možemo 'pokušati' voljeti nekoga (bar ne u idealnom, romantičnom smislu). Razmotrimo sljedeća dva načina za početak veze: jedan, tražimo nekoga s kim se slažemo i pokušavamo ga voljeti (i potaknuti da on na sličan način zavoli nas) ili drugi, slučajno upoznamo nekoga i s vremenom otkrivamo kako se slažemo i imamo puno toga zajedničkog te se postupno zaljubljujemo. Složit ćemo se da je druga opcija pozitivno čarobna; dogodi se kada se najmanje nadamo, a ponekad i kada nam je ljubav najpotrebnija, bili mi toga svjesni ili ne.

To ne znači da ne postoje stvari koje možemo učiniti da bismo pronašli sreću ili ljubav. Istina, ne bismo se trebali previše truditi da ih pronađemo, ali ne bismo ih ni trebali sprječavati da pronađu nas. Moramo biti otvoreni prema novim stvarima, novim iskustvima i novim ljudima - a to može zahtijevati napor, ali je u ovom slučaju vrijedan truda jer nije usmjeren prema postizanju ljubavi ili sreće, već prema spremnosti prihvatiti ih kada pronađu nas.

Većina nas voli osjećati da imamo kontrolu, a činiti nešto prema vrijednom cilju – bolji je osjećaj biti proaktivan, nego ne činiti ništa. Ali u spomenutim slučajevima, koliko god to paradoksalno zvučalo, ne raditi ništa znači činiti nešto, i to je vjerojatno najbolji način da se pronađe istinska sreća i prava ljubav - ili oboje!

Izvor: Psychology Today