ŠTO AKO MUŠKARAC NEMA POTREBU ZA INTIMOM: Ne pomišljajte odmah na najgori scenarij jer razlozi mogu biti opravdani

Partnerske je odnose nemoguće generalizirati. Veze nose svoje izazove usklađene s dinamikom odnosa i potrebama partnera. Dok se o ženskom padu libida često govori, muški nedostatak interesa za intimne odnose gotovo se prešućuje.

Shutterstock

Trenutna socijalna klima ponovno se okreće definiranju ženskih uloga i odgovornosti. Naravno, takvo stanje nudi i određene prednosti jer ženama daje mogućnost razgovora; prihvaćanja ili suprotstavljanja nametnutom. Činjenica je pak, kako se više pažnje posvećuje ženskom tijelu, pitanjima ljepote, a govoreći o intimnim potrebama, analiziraju se problemi koji su još uvijek percipirani kao teško probavljive teme.

Muškarci pak često nemaju priliku pričati o svojim tjelesnim smetnjama jer se od njih očekuje potentnost, raspoloženost, aktivnost. No, kao i ženama i oni imaju iskustvo s nedostatkom interesa za intimne odnose. Za početak, donosimo vam nekoliko osnovnih razloga za pad muškog libida, koje valja uzeti u obzir prije no što situacija u vezi postane problematična.

ANDROPAUZA - PAD RAZINE TESTOSTERONA

Poznato je kako, s godinama, dolazi do pada razine testosterona, a što započinje nakon navršene tridesete godine života. Osim umanjenog libida, simptomi uključuju pad energije, loše raspoloženje, gubitak mišićne mase pa čak i erektilnu disfunkciju.
Liječi se hormonskom terapijom, a dodatno je korisno poboljšati kvalitetu života i umanjiti razinu stresa. Redovita tjelesna aktivnost i uravnotežena prehrana bogata cinkom te vitaminima B i D doprinosi cjelokupnom fizičkom poboljšanju.

ANKSIOZNOST

Smanjenje libida kod mnogih muškaraca potiče osjećaj srama i nedostatnosti. To potiče krug nesigurnosti vezane uz fizičku izgled i atraktivnost, a što može rezultirati buđenjem anksioznosti.

Seksualna želja je spektar, a trenutak u kojemu se partneri unutar njega razilaze posebno može djelovati frustrirajuće jer jednostavno nisu na istom nivou i nemaju identične potrebe. Tuga, gubitak, nerealiziranost očekivanog su stresori koji mogu dovesti i do depresije, stoga je uistinu bitno na osjećaje partnera reagirati sa suosjećanjem.

Ponekad se treba odmaknuti i ne dopustiti vlastitoj frustraciji nastaloj nedostatkom intime kontrolu. Partneru je potrebno razumijevanje i suosjećanje, iskreni razgovor, kroz koji se svakako može pronaći rješenje. U suprotnom, nastaje se pojačavati stres, a što može dovesti do dodatnog udaljavanja.

OSJEĆAJ ODBAČENOSTI

Intimnost zahtijeva ranjivost, a nedostatak samopouzdanja u spavaćoj sobi može imati teške posljedice. Ako niste kompatibilni i muškarac primjećuje kako ne uspijevate postići kontrolu ili osjeća nepovezanost to može rezultirati sumnjom te inicirati osjećaj bezvrijednosti, odbačenost. Nastavlja li se takva situacija tijekom odnosa, muškarac će gubiti želju za iniciranjem intimnih trenutaka.

U ovom slučaju ne govori se samo o fizičkim sponama već i o (ne)verbalnoj komunikaciji iz koje partner moguće iščitava vašu neprivrženost ili osjeća zamjeranje. Time se počinje buditi osjećaj krivnje koji intimu pretvara u obavezu, a iz takve radnje teško proizlazi zadovoljstvo.

Prije no što pomislite na najčešće komentirane razloge, a koji su također mogući, poput interesa za drugu osobu, prezaposlenosti, općenito nedostatka dinamike u vezi…pokušajte učiniti prvi korak i potaknuti razgovor. Iskrenost je ionako jedan od ključnih temelja svakog uspješnog odnosa.

Unesite potom promjene u životni ritam kroz male, praktične radnje, koje će u oba partnera potaknuti potrebu za fizičkim dodirom. Poštujte razlike u vašim libidima, koje su sasvim normalna pojava te pokušajte stvoriti okolinu u kojoj seksualna želja nije zadatak, radnja ili očekivanje, već potreba koja se razvija kroz zajedničko djelovanje.