Nevjera u odnosu - trenutak slabosti ili pomno planirani cilj? Nezadovoljstvo u vezama otvara put traženju alternativa

Svi smo čuli nekoga kako objašnjava nevjeru kao "impulzivnu odluku" ili "trenutak slabosti". No, može li se odluka o izdaji partnera zaista donijeti tako naglo?

Shutterstock

Neki se pitaju kakva je šansa za opstanak bilo koje veze ako se nevjera može dogoditi tako lako. Nasuprot njima, tu su i oni koji osporavaju ideju da su lojalni partneri ranjivi čak i kada su suočeni s privlačnim alternativama, navodi Psychology Today.

No, koja je stvarnost? Istraživanja otkrivaju neke čimbenike koje treba razmotriti.

Spontanost ili pomno planirani cilj?

Stručnjaci za veze Parvati Varma i Saurabh Maheshwari u članku pod nazivom How Do People Betray in Relationships?, proučavali su proces nevjere, uključujući kako dolazi do nje i kako se razrješava.

U istraživanje je bilo uključeno 40 osoba (21 muškarac i 19 žena) koji su sami prijavili nevjeru unutar veze. Otkrili su da su postojala dva različita procesa: nevjera je bila ili spontana ili unaprijed planirana. Spontanu nevjeru opisuju kao skretanje s puta koje se događa u trenutku, dok je planirana nevjera odluka o prevari koja je prethodno dobro promišljena.

Otkrili su da je spontana nevjera započela ulaskom alternativne osobe u vezu, gdje je određeni okidač igrao vrlo važnu ulogu. Za planiranu nevjeru, kod koje je partner imao vremena za razmišljanje, proces je započinjao čimbenicima rizika, uključujući nezadovoljstvo vezom ili osobne karakteristike osobe koja vara.

Bez obzira na uzrok, nevjera je proces

Većina parova razumije da prevara uključuje kombinaciju elemenata, situacijskih i emocionalnih, i vjerojatno su svjesni kakve bi emocije ili ponašanja njihovi partneri smatrali nevjerom. Varma i Maheshwari prepoznaju ovu stvarnost, opisujući nevjeru kao bilo koje ponašanje koje narušava povjerenje ili normu ekskluzivnosti koju se pretpostavlja da će partneri u vezi poštovati. To može uključivati različite aktivnosti izvan veze, kao što su spojevi, emocionalna povezanost ili seksualna intimnost s trećom osobom.

Varma i Maheshwari opisuju proces nevjere kao obuhvaćanje nezadovoljstva u vezi, prisutnosti alternativnih partnera, povezivanja, okidača, odluke o priznanju prevare, posljedica i refleksije nakon nevjere. Oni početnu fazu procesa opisuju kao sadržavanje čimbenika rizika, uključujući nezadovoljstvo vezom, kao i osobne čimbenike rizika poput želje za "istraživanjem". Praktično gledano, navode da nezadovoljstvo u vezi može proizaći iz međuljudskih sukoba ili čak zemljopisne udaljenosti, što otvara put traženju alternativa.

Bez čvrstih temelja nema ni dugovječnosti u odnosu

Od nezadovoljstva do distrakcije, motivi za nevjeru su raznoliki. Kvalitetne veze zahtijevaju partnere koji su predani brizi jedno za drugo,  ali i kontroli vlastitog ponašanja, izbjegavajući društvene situacije koje mogu biti rizične za vezu.

Osobito unutar konteksta spojeva, kao što su proučavali Varma i Maheshwari, predanost i briga mogu održati oba partnera na istom putu koji često vodi do dugovječnosti.