Nagle promjene u partnerskom odnosu često su znak emocionalnog zahlađenja ili nedostupnosti, a što se može vrlo negativno odraziti na samopouzdanje drugu osobu. Tada se najčešće javlja sumnja u partnera, a nerijetko se u misli uvuče i ideja o nevjeri. Ona može ostaviti dalekosežne posljedice jer se narušava povjerenje u druge, a ponekad izaziva i paranoju koja se često koristi kao alat za skretanje pozornosti s problema.

Profesorica psihologije Marcella Bakur te Raymond B. Green, autor koji se bavi temom nevjere izdvojili su za Today pet najčešćih obrazaca ponašanja koji sugeriraju kako je partner nevjeran:

Neuobičajeno ponašanje

Upravo ste vi osoba koja najbolje poznaje svojeg partnera. Ako vam intuicija najavljuje kako se nešto u ponašanju mijenja obratite pozornost na to. Pokušajte pokrenuti razgovor upravo o onome što uviđate. Sasvim je moguće kako je riječ o nečemu na što možda i niste pomislili, ali partner nije bio spreman ili voljan podijeliti s vama svoje potrebe. Možda ih čak ni sam još ne zna sebi objasniti, a tu svakako možete pomoći. Ako ste promijenili detaljne promijene u navikama, ali i u nekim važnim stavovima, tada svakako pokušajte pokrenuti diskusiju kako biste bolje razumjeli o čemu se radi.

Potreba za svađanjem

Ljutnja, napad bez izazova, obrambeni mehanizam, krivnja... Često su ovakva ponašanja izgovori kako bi se zapravo odmaknulo od partnera i pronašlo razloge za odlazak iz zajedničkog ili samo vašeg životnog prostora. Nevjerni partner lako će postati razdražen i na najmanju sitnicu te pokušati izazvati svađu i uvući vas u nju. Nerijetko to čini i jer se zapravo ne zna nositi s kompleksnošću vlastitih emocija jer podsvjesno zna kako ovo ponašanje nije pravilno no, nije u stanju donijeti odrasle odluke i biti iskren, prvenstveno prema sebi, a onda i prema vama.

Prijetnje prekidom

Općenito, obratite pozornost ako se vaš partner čini vrlo negativnim prema vašoj vezi. Ako svaka svađa završi tako da druga strana dovede u pitanje kompatibilnost ili kvalitetu veze, obratite pažnju na riječi i postupke. Djeluju li iskreno ili promišljeno? Planirano? Postoji li prostor za razgovor i rad na odnosu ili se sve svodi samo na prijetnje odlaskom?

Distanciranost i razdražljivost

Prestanak izražavanja osjećaja verbalno i taktilno, upozorava kako se partner udaljava. Kao što je ranije napisano razlog tome ne mora nužno biti nevjera no važno je otvoriti prostor za razgovor ili barem ponuditi određenu potporu. Primijetite li pak da je partner sretan kad se razilazite ili odvojeno provodite svoje slobodno vrijeme, a razdražljiv u vašoj blizini tada je moguće vrijeme za suočavanje s potencijalno negativnom situacijom.

Uvrijeđenost

Mnogi se brane prebacivanjem krivnje ili projekcijama, ali postoji i onaj tip ponašanja koji ukazuje na nevjeru, a koji voli utišavati, blokirati vaša pitanja te se uvrijediti i najbezazlenija. Već unaprijed se nalazi u obrambenom stanju.

Zdravi odnosi počivaju prvenstveno na zdravoj komunikaciji. Partneri trebaju imati mogućnost dijeliti svoje planove, uključivati jedno drugo u njih, raspravljati i pokazati svoje iskrene osjećaje i sumnje. Ponekad je riječ zaista o nekim sasvim drugim situacijama u kojima netko nije spreman podijeliti svoje trenutno stanje i to je sasvim prihvatljivo. No, ako svaka vaša inicijativa nailazi na otpor, razgovori ne vode niti u jednom pozitivnom smjeru za napredak odnosa i vaš se glas guši, tada imate pravo preispitati odnos, a možda i razloga za sumnju.