Prijevara, emocionalna ili fizička, ostavlja duboke tragove u psihi žrtve. Posljedice nevjere su brojne, a saznanje o njoj vrlo vjerojatno ne donosi olakšanje. Radije, otvara se prostor za paranoju i budi se nepovjerenje prema ljudima koji ulaze u vaš život. Razlozi zbog kojih se druga osoba odaje porivu nevjere su, naravno, individualni. Baziraju se na potrebama, karakternim osobinama, statusom reagiranja na podražaje, željama, ali i sumnjama ili strahovima. Premda je oporavak od izdaje odnosa u koji ste investirali sebe težak, moguće je pronaći utjehu u spoznaji i razlikama nevjere, ali i jednoj činjenici koja osobi koja je oštećena ovim djelovanjem treba biti na prvom mjestu: vi niste oni koji su odgovorni za partnerovu prijevaru. Ona je isključivo krivica drugog. Izbor, kojemu je moguće oduprijeti se ili pak, otvoreno razgovarati i prihvatiti razrješenje odnosa.

Spoznaja o razlozima partnerova varanja ne umanjuje boli, ali sposobnost racionaliziranja ponašanja i definiranje situacije pomaže ublažiti konfuziju koja u prvotnom trenutku otkrića nastaje. Pomaže pri stvaranju osjećaja sigurnosti pri formiranju vlastitih uvjerenja i načina za ophođenje u budućnosti. Uvidom u stvarnu pozadinu jednostavnije ćete donijeti odluku o tome želite li nastaviti odnos ili ga prekinuti.

Ako ste žrtva nevjere, važno je upoznati se sa sljedećih 5 najčešćih tipova nevjere.

OPORTUNISTIČKA NEVJERA

Ova vrsta nevjere obično je fizičke prirode. Emotivno, nevjernik je vezan uz partnera i njegovi su osjećaji stabilni, iskreni. Privrženost i konekcija su jake, ali ovaj partner je sklon podleći seksualnim željama za nekim. Iskaže li mu se prilika učinit će taj korak jer podsvjesno potencijalno odjeljuje osjećaje od seksualnog nagona i potreba. Socijalna psihologinja Theresa E. DiDonato pri opisu ovog tipa ističe kako nije svaki čin nevjere unaprijed smišljen i vođen nezadovoljstvom trenutnom vezom. Razlozi i poticaju mogu biti produkt raznolikih situacija i utjecaja: od alkohola do pristupa nečemu neočekivanom. Iako, to ne može biti isprika za ponašanje, može ga objasniti. Uostalom, što je osoba privrženija partneru, osjećat će veću krivnju i truditi se izbjeći ponavljanje ovakvog ponašanja. Treba ipak uzeti u obzir, kako kajanje jenjava, što se dulje osoba upušta u takav dvostruki odnos jer, nakon nekog vremena neuhvaćenosti nestaje i strah od otkrivanja.

OBAVEZNA NEVJERA

Temelji se na strahu kako će opiranje nečijim ponudama rezultirati odbijanjem. Ovoj su nevjeri skloni pojedinci koji imaju iznimno kvalitetan odnos s partnerom, ali upuštaju se u avanturu s drugima jer imaju još snažniju potrebu za odobravanjem. Zbog nje se ponašaju u suprotnosti s njihovim stvarnim osjećajima. Varaju ne jer to žele ili imaju priliku već im je potrebna dodatna validacija i pozornost drugih.

ROMANTIČNA NEVJERA

Odnos između partnera i u ovom tipu nevjere počiva na emocionalnoj povezanosti. Baš zbog toga, nedostatak određene konekcije može rezultirati potrebom za primanjem onoga što nedostaje od nekog drugog. Ponekad se ove vrste prijevare događaju samo u mislima ili fantazijama. Varalice „padaju“ na ideju osobe i nisu zaista u mogućnosti napraviti ijedan korak u smjeru ostvarivanja toga. Ne samo iz straha, već zato što zapravo u stvarnosti ne žele ikoga osim partnera. Primijetite li neobično ponašanje, pomislite li kako partner može biti u ovom stanju, bolje je razgovarati o tome što nedostaje nego dramatizirati. Jer, jedini razlog za djelovanje unutar ovog okvira varanja je iznimno problematično stanje u vezi.

KONFLIKTNA ROMANTIČNA NEVJERA

Nastupa kod pojedinaca koji istovremeno doživljavaju iskrenu, emocionalnu i fizičku povezanost sa više od jedne osobe. Jer, bez obzira na romantičnu prizmu ljubavi, ona nema stroga pravila funkcioniranja i moguće je usmjeriti ju prema više ljudi. Takve situacije imaju tendenciju uzrokovati tjeskobu i stres, a nakon saznanja o tome, uglavnom oba partnera ostanu iznimno povrijeđena. Važno je shvatiti kako ovo nije uistinu stvarna izdaja, već produkt nemogućnosti donošenja odluke ili srljanja.

KOMEMORATIVNA NEVJERA

Javlja se u odnosima koji funkcioniraju iz navike i već neko vrijeme između partnera ne postoji kvalitetna emotivna spona. Ne postoji privrženost, želja za intimom. Zajednička egzistencija bazira se na osjećaju obaveze ili socijalno ekonomske sigurnosti. Prijevara se najčešće pravda isticanjem prava na dobivanje onoga što je varalici potrebno, a što u trenutnoj vezi nedostaje. Kod ove vrste, ponekad je bolje prekinuti odnos jer, evidentno jedna strana uglavnom traži bijeg iz njega.

Velik je broj prijevara koje počivaju upravo na potrebi da partneru ukažu na ono što nedostaje. A, uglavnom nedostaje pravilne komunikacije, izražavanja određenih osjećaja, a iz straha od gubitka, do kojeg upravo ovo ponašanje može voditi. Kako onda donijeti odluku nakon saznanja? Preispitajte svoj odnos. Provjerite biste li mogli poraditi na njemu i ostati zajedno. Oni, koji pak razmišljaju o prijevari na neki način, mogli bi se također zapitati zašto uopće to čine. I svakako, prvo započeti razgovor s partnerom.

Izvor: Bride