Utišati unutarnjeg kritičara nikada nije jednostavno. Dok njegov glas daje neke naznake za poboljšanjem osobnih kvaliteta, najčešće se javlja kako bi naznačio da je nešto nemoguće, neostvarivo. Time ruši samopouzdanje i koči napredak individue, a njegova pojava u žena počinje u vrlo ranoj dobi, podjelom uloga koje treba izvršiti i standarda koji treba doseći.

Prema istraživanjima američke psihologinje dr. Lauren Hazzouri, 70 % djevojaka tinejdžerske dobi se ne smatra dovoljno dobrima da bi ostvarile uspjeh. Ujedno broj djece koja osjećaju anksioznost i manjak samopouzdanja se povećava, a djevojčice su duplo više dijagnosticirane na tom području od dječaka. Stoga je nužno razgovarati o lekcijama koje se ženama trebaju omogućiti kako spoznale vlastite vrijednosti i shvatile koliko su sposobne i neograničene.

Dosadašnje poruke koje žene usvajaju od rođenja – biti onakvima kakvima vas drugi zamišljaju i držati se pozicija koje ni na koji način ne ugrožavaju društveni sustav – uvelike utječu na razmišljanja i ponašanja žene koje teško pronalaze alate zahvaljujući kojima mogu cijeniti sebe, zbog onoga tko su i što imaju za ponuditi, prepoznavajući svoju stvarnu vrijednost.

Snažne žene, vođe, samosvjesne realizatorice, uspješne osobe, trebaju usvojiti, prvenstveno od svojih majki i očeva koji vode primjerom. Kako, kao roditelj, a posebno majka, možete pomoći svojoj kćeri da se transformira upravo u uspješnu, samosvjesnu osobu?

PRIHVAĆANJE VLASTITE VRIJEDNOSTI

Djevojčicama je tijekom odrastanja važno imati uzor u drugim ženskim osobama, posebice majkama koje se ne libe ostvarivati vlastite želje i težnje. Koje nisu sebične, ako su dosljedne sebi i koje znaju kako za njih ne postoji jedno, određeno mjesto već same kreiraju vlastiti život. Poznaju svoje vrline, ali i mane te se trude razumjeti se.

ADRESIRANJE DRUŠTVENIH KONSTRUKCIJA

Važno je objasniti djetetu kako postoje dugotrajni obrasci ponašanja i uloga koji su ostavili traga na to kako se žene percipiraju te kako još uvijek postoji razdioba vrijednosti između muškaraca i žena, bez obzira na daljnje težnje. Valja pričati i o različitim mišljenjima o poziciji žena te razdoru koji i dalje postoji, kao i o čemu on ovisi.

kako se odgajaju snažne žene.jpg
Andrej Lišakov / Unsplash 

ADRESIRANJE EMOCIONALNIH STANJA

Ranjivost nije mana niti slabost. Ona ukazuje na doticaj s vlastitim osjećajima koje treba procesuirati kako biste bolje upoznali sebe. Upravo iz nje izlazi emocionalna zrelost i inteligencija. Djevojčice u djetinjstvu prolaze kroz čitav dijapazon različitih stanja o kojima treba razgovarati, a ujedno ih potaknuti i na razgovor sa školskim psihologom koji će im omogućiti siguran prostor za suočavanje s njima.

UKAZIVANJE NA PRIMJERE

Osim što se mogu ugledati na svoje majke, djevojčicama treba pružiti priliku upoznati se i inspirirati sa snažnim ženama iz prošlosti, ali i sadašnjosti koje dokazuje kako ne postoje granice pri samoostvarivanju na globalnoj razini i kako, ako se s njima i susretnu mogu pomaknuti, izbrisati, doprinijeti na sebi svojstven način.

OTPUŠTANJE

Usredotočite se na sadašnjost. Tko ste u ovom trenutku? Pokažite kako je život ispunjen izazovima, odlukama i pogreškama koje apsolutno svi čine. Valja ih prihvatiti, a potom iz njih učiti, ali na posljetku i otpustiti. Jer vječito gledanje unazad ne pruža išta osim statičnosti. Prošlost se ne može mijenjati, ali budućnost se stvara kroz ono što upravo činite. Iz prošlosti se uči, ali raste se samo u trenutku i onome što si tijekom njega pružate. A to prvenstveno treba biti odgovornost i ljubav prema sebi, a zatim i drugima.

Snažne žene toga su svjesne. Baš kao što znaju koliko se od njih očekuje, one znaju kako je prioritet ono što same od sebe očekuju i kako se sebi moraju pokazati.