Ponekad je dobro voditi se određenim setom pravila koja olakšavaju postizanje ciljeva i pomicanje granica, ali i širi spektar ideala kojim se putem vodite. Kanadski klinički psiholog Jordan B. Peterson, autor je svjetski popularnog djela naziva „12 pravila za život: protuotrov kaosu“, u kojemu kroz niz eseja koji kombiniraju znanost, filozofiju, religiju te osobna iskustva zahvaljujući pravilima nudi smjernice za strukturiran, smislen život. Ulaskom u ovaj novi, radni tjedan, izabrali smo nekoliko pravila koja bi vas mogla motivirati i učiniti ovaj period kreativnijim.

Ponašajte se prema sebi kao prema nekome kome ste dužni pomoći

Peterson naglašava važnost brige o svojem tijelu, mislima, potencijalima. Ponekad se jednostavno prepustiti bavljenju drugima i njihovim potrebama, da individua zaboravlja na svoje. Tada sve polako propada jer nužno je pružiti si njegu kontinuirano na nekoliko različitih aspekata kako bi život bio dugotrajniji, a kvalitetniji. Razmislite stoga već danas o tome što možete učiniti kako biste doprinijeli vlastitom boljitku. Jer samo dok ste i sami zdravi i sposobni, moći ćete se posvetiti brizi onih koje volite.

Okružite se onim ljudima koji vam žele najbolje

Važno je odmaknuti se od negativne energije i osoba koje ne znaju cijeniti vaše vrijeme niti vide vaše vrijednosti i imaju mogućnosti posvetiti im se i voditi vas ka uspjehu. Neki se odnosi rasipaju tijekom vremena, a drugi formiraju. Nitko nije osuđen samo na jedan krug ljudi i on se uvijek može širiti, čineći pritom isto za vaše znanje, perspektivu. Primajte stoga u život ljude koji vam imaju nešto za ponuditi i koji će to rado činiti, a ne one koji vas nisu u stanju vidjeti, bez obzira koliko to riječima ponavljali.

Ne uspoređujete se s drugima već osobom koja ste bili jučer

Koliko god dobri bili u nečemu, uvijek možete biti bolji ili možete naići na nekoga uz koga se osjećate manje vrijednima ili sposobnima. To je u redu jer, nemoguće je biti izjednačen s drugima zbog vlastitih individualnosti. Peterson smatra kako na budućnost treba gledati kao i na prošlost. Dok prošlost ostaje fiksirana, gledajući kroz njenu prizmu nudi se mogućnost formiranja budućnosti. Usporedi li se osobno iskustvo koje želite sutra s onim osobnim od jučer, bolje ćete prosuđivati i kreirati nova djelovanja.

Krenite od malih stvari, budite svjesni vlastitih ograničenja, a zatim ih postepeno razvijajte ili ih se lišite. Preuzmite odgovornost za svoje djelovanje i ne uspoređujte se s ikim osim sa sobom. Sami ste sebi najžešća konkurencija i najveći kritičar. No neka cilj ne bude samo vaše dobro, već dobro zajednice kojoj pripadate i na koju se možete osloniti.