Stvaranje sreće iznutra prema van

"Nekoć mi je glava bila puna negativnog govora i sumnje u sebe. Te su misli bile toliko glasne da nisam mogla čuti svoje autentično sebstvo. Na dubljoj sam razini znala da ono postoji, ali nisam znala kako se s njim povezati", priča Jackie Vecchio, koja se kao life coach usmjerila na rad sa ženama "koje daju previše svakome i svačemu" da bi im "pomogla da se brinu o sebi i svojoj sreći" kako bi – stvarajući sreću iznutra prema van – bile u stanju dati više ljudima i svijetu oko sebe.

Čitajući knjigu Eckharta Tollea Nova Zemlja, osvijestila je da je njezino istinsko sebstvo svjesnost iza njezinih misli i da je uvijek tu te da ima moć – upravo sad – odabrati s koje će pozicije djelovati. Potom je, nastavlja J. Vecchio, razmotrila sva područja svog života u koja je mogla ugurati malo prostora između svojih misli i svjesnosti; istražila je gdje su njezine misli izazivale osjećaj da je zapela, da je u zamci, da nema nade.

"Vanjska je realnost bila izravan odraz mojih misli i kako su ostajale ukorijenjene u negativnosti, tako je bilo i s mojim životom", kaže i ističe da je istinska sloboda u nama – upravo sada. A na ova 4 načina možemo promijeniti svoje misli da bismo se trenutačno osjećali slobodnije, lakše i sretnije.

1.Ništa nemojte doživljavati osobno – mišljenje svake osobe isključivo je proizvod njena života i realnosti. Tako se lako uvrijediti, razbjesnjeti ili nečije mišljenje internalizirati i vjerovati u njega – ali umjesto da dopustite da ono utječe na vas, jednostavno otpustite. Poslušajte što netko kaže, prihvatite to kao odraz njegova/njezina svijeta i – puf! Gledajte kako misao nestaje. Ista je stvar i sa savjetima, koji mogu biti i te kako iritantni. Imajte na umu da se i oni temelje na vlastitom polju mogućnosti osobe koja ih daje. Kad vam netko nešto kaže, svejedno je li posrijedi uvreda, savjet ili nešto treće, povežite se sa svojom svjesnošću. Samo vi možete znati što je istina, a što nije.

2. Nemojte biti žrtva – ne možete kontrolirati svijet oko sebe, ali možete kontrolirati kako ćete reagirati. Kad se dogodi nešto "loše", umjesto da mislite da se svijet urotio protiv vas, upitajte se "Što mi to svemir pokušava poručiti?" Situacije prihvatite kao znakove ili prilike i zapamtite da svaka ima svrhu i veće dobro. Tražite lekcije umjesto uloge žrtve. J. Vecchio preporučuje da i u teškim situacijama izražavamo zahvalnost: "Osjećaj zahvalnosti za sve cijelo vrijeme nevjerojatno je oslobađajući."

3. Prema sebi budite nježni, ljubazni i suosjećajni – osvijestite što govorite o sebi: jesu li vam misli ljubazne ili ste svoj najgori kritičar? Kad se gledate u ogledalo, vidite li čistu ljepotu ili secirate nedostatke? Riješite se negativnog samogovora: svaki put kad pomislite nešto negativno o sebi, to zamijenite pozitivnim. Usredotočite se na dobre stvari i ono po čemu ste sjajni – s vremenom ćete početi vjerovati u to, što vam daje slobodu da jednostavno budete ono što jeste.

4. Opraštajte – "Opraštanje je otpuštanje nade da se prošlost može promijeniti", kazala je slavna Oprah. Opraštanje ne znači reći kako je ono što se dogodilo bilo u redu, ispravno ili pravedno, nego je posrijedi otpuštanje. To je oduzimanje moći nekom događaja koju on ima nad vama. Kad ne oprostite, vaš um ostaje u prošlosti, neprestano "prežvakava" ono što se dogodilo i priželjkuje da su se stvari odvijale drukčije, što vas zarobi i izaziva osjećaj bespomoćnosti. Opraštanje vas vraća u sadašnjost – jedino vrijeme koje uistinu postoji – gdje imate moć živjeti slobodno i sretno.