Prema podacima iz Zbornika radova konferencije Nasilje na internetu među i nad djecom i mladima koju je 2014. organiziralo Društvo za socijalnu podršku u okviru nacionalne kampanje NE govoru mržnje na internetu, svako peto dijete primilo je uvredljive komentare putem Facebooka.

Čak je 24 posto djece smatralo da je zabavno slati anonimne uznemirujuće poruke, dok je 58 posto smatralo kako se puno lakše izvuku ako nekoga zlostavljaju putem interneta jer nitko ne zna njihov pravi identitet. Samo 17 posto djece izjavilo je da u njihovoj obitelji postoje pravila o korištenju interneta.

„Roditelji ne bi smjeli dopustiti djeci da budu na internetu bez ikakva nadzora i dogovorenih pravila ponašanja. Želite li zaštititi djecu od elektroničkog nasilja, morate krenuti od sebe. Dobro otvorite oči i uši: uvijek nađite vremena da poslušate što vaše dijete govori i provjerite kako se osjeća. Ne činite to iz panike ili samo radi kontrole, nego dajte djetetu do znanja da vam se može povjeriti bez straha od vaše osude i kritike.

Ne zaboravite kako ste prvi uzor svojoj djeci, što znači da biste se i sami trebali ponašati onako kako od njih zahtijevate. Ako roditelji djeci kažu da trebaju biti pristojna na internetu i općenito u životu, a sami govore loše o drugima, to je dvostruka, proturječna poruka. Stoga, prije nego što počnete dijeliti lekcije, preispitajte sebe“, preporučuje Irena Jurjević.