1. Rezervirajte vrijeme za fokusiranje i učinite to dijelom svoje svakodnevice. Izmjenjujte kratke intenzivne periode rada i pauze. Odaberite mirno mjesto za rad gdje se možete neometano posvetiti zadatku. Ako ne možete isključiti vanjsku buku, stavite slušalice na uši. Počnite raditi fokusirano 10 - 20 minuta, a nakon toga napravite pauzu. Produljujte to vrijeme sve dok ne dođete do 30 - 45 minuta 100 posto fokusiranog rada.
Fokusiranje zahtijeva vašu potpunu prisutnost i posvećenost onome što činite. Periodi odmora jednako su važni kao i periodi fokusiranja. Ako puno prekoračite predloženo vrijeme, odnosno ako produljite period rada na 1,5 do 3 sata, vaš će fokus početi slabjeti, a i poslije ćete imati problema s njegovim vraćanjem.
Ne traje bez razloga školski sat upravo 45 minuta. Naime, vašem je mozgu potreban dobar omjer odmora i fokusiranog rada, baš kao i vašim mišićima. Posljedice pretjerivanja su zamor i produljenje vremena oporavka.
Ako ste skloni vizualizaciji, zamislite kako se nalazite sa svojim zadatkom u velikom balonu – samo vi i zadatak. Ostatak svijeta pokušajte isključiti. Zatvorite e-mail, isključite mobilni telefon i osamite se ako je to ikako moguće. Pospremite stol, ormare i organizirajte prostor u kojem boravite i radite da ne biste trošili dodatno vrijeme na traženje stvari.
Osvijestite trenutak kad izgubite fokus i lagano vratite svoju pažnju. Možete si staviti gumicu oko ruke i svaki put kad izgubite fokus, povucite je i vratite se na zadatak.
3. Fokusirajte se na svakodnevne rutinske aktivnosti poput zaključavanja vrata, uzimanja mobitela, pospremanja torbe, ostavljanja predmeta. Nastojite svaku radnju svjesno popratiti pogledom. Fokus prati pogled, tako da fokusiranjem pogleda na ono što činite vježbate fokus.