Jedna od osnovnih pretpostavki mindfulness je da smo mi ti koji odlučujemo na što ćemo se fokusirati. Potrebno je samo promijeniti kut gledanja na određenu situaciju i odlučiti što biti tema kojoj ćemo posvetiti svoju pažnju. Kako ćemo to učiniti, savjetuje psihologinja Sofija Borojević, autorica knjige 'Mindfullness u praksi' i bloga mindfulnessbeograd.
1. Pokušajte se sjetiti jedne stvari, situacije ili osobe koja je u vam probudila pozitivne emocije.
2. Dozvolite da se taj osjećaj ugode proširi po cijelom tijelu. Dopustite da zahvalnost, dobrota i sreća prožmu vaše tijelo. Osmjehnite se, ako vam odgovara. Taj dobar osjećaj koji vas ispunjava je isti onaj koji imate kad sretnete dobrog prijatelja ili kad ste u zagrljaju voljene osobe - tako ćete ga znati prepoznati.
3. Ostanite u tom osjećaju koliko god smatrate da je potrebno. Kad osjetite da ste gotovi, udahnite i izdahnite, i samo promatrajte što se sljedeće događa. Udahnite ugodne osjećaje a izdahnite kroz osmjeh. Slobodno i s mirom se vratite u sadašnji trenutak.
Prakticirajte ovu vježbu kad god osjetite potrebu i ostanite u tom mirnom i ugodnom osjećaju koliko god vam je potrebno. Pustite da taj osjećaj postoji točno koliko vam je potrebno - ne postoji točan broj minuta koji treba da posveti ovoj vježbi. Kao zagrljaj s najboljim prijateljem koji uvijek traje onoliko koliko je potrebno.