Alkemičarski napitci  vječne mladosti

Zakoračiti u svijet Saint Charlesa ne znači samo šetnju kroz vremeplov u interijeru ljekarne stare 134 godine. Starinski komadi datiraju iz 1886. godine, pločice podsjećaju na klasično doba Jugendstila, namještaj je izrađen od gornjoaustrijskog bakrenog hrasta, a mirisi esencijalnih ulja preplavljuju prostor. Kao u nekim znanstvenofantastičnim filmovima, u svakom trenutku možete očekivati mističnog bradatog alkemičara koji će vam pripraviti napitak vječne mladosti.

Proizvodi na policama i u vitrinama upakirani su u ambalažu prekrasnog dizajna koji nostalgično podsjeća na slike alkemičarskih laboratorija. Tako je i njihov logo sa središnjim simbolom Asklepijeva štapa, grčkog boga liječništva, u savršenoj ravnoteži između ujedinjenih polariteta Sunca i Mjeseca na samom vrhu. Dizajn izgleda više antikno, nego retro. U ovom prostoru ubrzo dobijete dojam kako to izgleda kad su sva osjetila aktivirana.

Za svaku bolest postoji biljni lijek

U ovoj jedinstvenoj bečkoj ljekarni dočekat će vas farmaceut Alexander Ehrmann, vlasnik i ljekarnik iz šeste generacije u obitelji. Nasljednik je Martina Ehrmanna koji je 1861. imao važnu ulogu u osnivanju tijela za udruženje austrijskih kemičara ‒ Allgemeine österreichische Apothekerverein.

Alexander je kreativna, ali i poslovna snaga što stoji iza koncepta koji Bečane i njihove goste oduševljava svojim pristupom i transparentnim djelovanjem, a sve u skladu s Paracelsusovim stavom da za svaku bolest postoji biljni lijek.

„Budući da sam šesta generacija farmaceuta u našoj obitelji, još u djetinjstvu sam se zatvarao u podrum i miješao razne tonike. Obožavao sam to raditi. Bio sam fasciniran golemim staklenkama napunjenim tonicima i raznovrsnim biljkama“, prisjeća se Ehrmann.

Danas, kako ističe, u ljekarne se dolazi po unaprijed pripravljene i zapakirane proizvode i žali što se ne pripravljaju personalizirano ako za to postoji znanje. Od čajeva i aromatičnih ulja do linije proizvoda za lice, kosu i kožu te organskog džina spravljenog prema posebnoj recepturi, u Saint Charlesu koriste dobro čuvane recepture koje se generacijama prenose.

„Mi još radimo svoje proizvode, imamo ih više od 300 s našim prepoznatljivim logom. Svi naši proizvodi su 100 posto organski, nastojimo biti etični i održivi. Ne naručujemo sastojke i proizvode iz Kine, ali zato po naranče i limun idemo na Siciliju“, govori farmaceut koji unutar ljekarne nudi i prirodnu kozmetiku drugih proizvođača i dobavljača koji su za mjesto na njegovim policama morali ispuniti najviše ekološke i etičke kriterije.

Tri mjeseca za izradu pripravka

U ljekarni se intenzivno koriste drevnim znanjem učenjaka antike, iz samostana i kasnijih znanstvenika poput Paracelsusa, švicarsko-njemačkog liječnika, alkemičara i filozofa iz 16. stoljeća ‒ s posebnom pozornošću na interakciju tijela, uma i duha. Biljni lijekovi, posebice oni spagirični, te fitoterapija i gemoterapija, čine osnovu za stvaranje proizvoda pod motom Ravno u korijen ili Ravno iz korijena!

„Spagirična je proizvodnja prirodnih pripravaka najprirodniji način, tj. Paracelsusov način. Bio je poznati alkemičar koji se koristio tom metodom. Stvarao je prirodne pripravke destilacijom, fermentacijom i zagrijavanjem. To je najteži put, ne samo zato što morate biti dobar poznavatelj biljaka nego što za to trebate imati i vremena.

Za pripremu pripravka potrebno je tri mjeseca! U ekonomskom smislu, u današnje vrijeme to je veoma teško napraviti. Mi ih spravljamo uz pomoć nekoliko 'ludih' ljudi poput nas i imamo pripravke za sve tegobe i potrebe ‒ od A do Z“, otkriva Ehrmann.

Ljekovito bilje koje nas okružuje može se koristiti kao lijek, u kozmetici ili za jelo, a ideje na kojima se temelji Saint Charles zasnivaju se na tradicionalnoj europskoj medicini. „Vodi me ideja da postoji lijek za sve, za svaku bolest, te da ga uvijek možemo pronaći ondje gdje živimo. Kineska medicina je odlična, ali za ljude koji tamo žive. Mi imamo svoju tradicionalnu europsku medicinu koja je fantastična. Gotovo sve je zapisano, imamo veoma mnogo dokumentiranog materijala i recepata koje možemo koristiti“, govori nam Ehrmann.

Ljekarna u kojoj se održavaju satovi joge

Uza sve proizvode kojima se ponosi, najvažniji faktor u poslovanju su, kako napominje, ljudi. Pritom misli na svoje zaposlenike, ali i na one s kojima surađuje te na krajnje korisnike. Ljekarnik to pripisuje – kemiji.

„Ja čak i ne odlučujem hoću li nekoga zaposliti. O tome odlučujemo zajedno. Ako netko s nama želi raditi, pozovemo ga da to proba pola dana i ako shvatimo da možemo raditi zajedno, tako i bude. To je zajednička odluka, to je pitanje kemije“, simbolično opisuje Ehrmann.

Kad je 2006. godine kupovao ljekarnu, koja od tada nosi ime Saint Charles, kupio je i dva prostora koja su se prodavala nasuprot nje. U jednom je otvorio kozmetički salon gdje se nude tretmani njihovim proizvodima, a u drugom veganski restoran sa samo osam mjesta za sjedenje. Za njega Saint Charles nije samo prirodna ljekarna sa stilom nego i koncept koji obuhvaća cijelo ljudsko biće i kombinira tradicionalne lijekove s drugim konceptima zdravlja. Tako se satovi joge i psihoterapije održavaju u drugim Saint Charles podružnicama u Beču.

Alexander je također jedan od sukreatora Instituta za eksperimentiranje njuhom jer smatra da je miris neodvojiv dio doživljaja u svemu što radi. Za njega je vizualni poticaj ono što može odrediti smjer u kojemu kreira miris. Na upit kako bi to izgledalo na primjeru umjetničkih djela, ovaj ljekarnik i vizionar odgovara: „Nedavno sam gledao Caravaggia u Kunsthistorische muzeju i njegove slike mirišu mi na borovicu s malo limuna i bergamota.“

U tom trenutku završili smo naš razgovor i otišli u laboratorij, zajedno miješali esencije i uskoro je nastao unikatni sprej za prostor nazvan Caravaggio. I imao je pravo, kad se dogodi kemija, stvaraju se čuda.