Pandemija utječe i na mentalno zdravlje mladih

Ako postoji jedna ponavljajuća tema pandemije COVID-19, to bi mogla biti neizvjesnost. Nedostatak kontrole u ovim neviđenim vremenima uzrokovao je rast stopa anksioznosti i nije tajna da je mentalno zdravlje i blagostanje pogodilo ogroman pandemijski udar.

Zbog toga se možete zapitati kako se djeca nose sa svom nesigurnošću (ili ako su dovoljno mlada, primjećuju li je uopće?), i kako pandemija može utjecati na njihovo mentalno zdravlje dok rastu i razvijaju se.

Za odgovore smo pitali pedijatra dr. Joela Warsha. Njegov odgovor? "Definitivno mogu postojati dugotrajni učinci na mentalno zdravlje za određenu djecu i tu roditeljstvo zaista dolazi do izražaja", kaže on. Što postavlja daljnje pitanje: “Što roditelji mogu učiniti kako bi umanjili ove učinke na djecu?“

U nastavku Warsh nudi svoje korisne savjete:

1. Budite njihov štit

"Roditelji su najvažniji štit za svoju djecu", objašnjava. Spominje istraživanje koje je proveo dr. Glen Elder, sociolog koji je proučavao djecu Velike depresije, i pokazao da su "djeca najbolje funkcionirala kad su bila zaštićena od problema", kaže Warsh. "Roditelji su ostali kod kuće i zaštitili svoju djecu i nisu im dali do znanja što se događa." Iznenađujuća je sličnost s onim što sada zajednički prolazimo, napominje Warsh, jer mnogi roditelji opet ostaju kod kuće.

Naravno, i dalje ćete htjeti biti otvoreni i iskreni kad vam djeca dolaze s pitanjima, ali Warsh napominje da jednostavno to što ste tu za svoju djecu (fizički i emocionalno) može pomoći da ih "zaštitite". "Više biti kod kuće, biti u blizini svoje djece, biti netko tko reagira, to se pokazalo vrlo korisnim", kaže.

2. Dosljednost je ključna

"Dosljednost u životu vašeg djeteta vrlo je važna", dodaje Warsh. Čak i usred pandemije, važno je pokušati održavati stabilnu rutinu. Možda zakažite obiteljske večere u određeno vrijeme ili planirajte (socijalno distanciranu) šetnju parkom nedjeljom.

Prema Warshu, neka vrsta rutine šalje djeci signale da će sve biti u redu. "Ako ne dobivaju te poruke i ako cijeli dan čuju za sve strašne stvari, onda mogu početi internalizirati te stvari. I tu možemo naići na probleme", napominje.

3. Ne zaboravite na vlastitu dobrobit

Nije tajna da su roditelji tijekom pandemije preuzeli više od nekoliko uloga: Ne samo da ste skrbnik s punim radnim vremenom, već u životopis možete dodati i učitelja, zaposlenika i kuhara s punim radnim vremenom. To brzo može postati preplavljujuće - zato Warsh potiče roditelje da uzmu u obzir i svoje mentalno zdravlje i opću dobrobit. Napokon, teško je brinuti za nekoga drugog ako vam i samima treba pomoć.

"Ja sam integrativni liječnik i uvijek volim razmišljati o tome kako općenito možete održati tijelo jakim", objašnjava Warsh. "Koje su stvari nad kojima imate kontrolu kod kuće?" Spominje velike utjecaje za održavanja imuniteta na razini: stres, vježbanje, prehrana i spavanje (drugi bi se stručnjaci složili). "To su temelji za koje apsolutno znamo da su ključni za održavanje zdravlja, održavanje imunološkog sustava jakim, bilo da se radi o pandemiji ili bilo kojoj drugoj bolesti", kaže on.

A kad optimizirate vlastito zdravlje, lakše ćete pomoći onima oko sebe – bilo da se bore fizički ili mentalno.

Pročitajte i:

Kako se nositi s korona-krizom i promjenama

Trudnoća u doba korone

Psihologinja otkriva: kako sačuvati mentalno zdravlje uslijed straha od koronavirusa

Izvor: mindbodygreen.com