Ne postoji „loše“ vrijeme za boravak u prirodi

Otkako je skandinavski način života postao globalni fenomen, mnogi su čuli za danske pojmove sreće i blagostanja hygge i lykke te za švedski lagom koji znači „ni previše, ni premalo, nego baš kako treba“. Svi ti koncepti u biti su vrlo slični – promiču jednostavnost, umjerenost i održivost u uređenju doma, kulinarstvu, potrošnji, međuljudskim odnosima...

U nordijskoj kulturi duboko je ukorijenjen i friluftsliv, filozofija življenja koja u svijetu nije toliko poznata, no pobuđuje sve veće zanimanje otkako je zbog pandemije koronavirusa porasla svijest o dobrobitima boravka na otvorenom.

Pojam friluftsliv često koriste Šveđani, Danci i Norvežani, a doslovno znači „život na svježem zraku“. Sjevernjaci mnogo borave vani bez obzira na godišnje doba i atmosferske prilike. Za njih ne postoji „loše“ vrijeme, a prirodu obožavaju u svim njezinim različitostima i smatraju je glavnom pokretačkom silom za zdraviji i sretniji život.

Skandinavski friluftsliv koristan je podsjetnik da i boravak na otvorenome, bez obzira na godišnje doba, osnažuje imunitet te donosi veći osjećaj slobode i zadovoljstva.

Premda se zbog pandemijskih okolnosti moramo pridržavati propisanih epidemioloških mjera, i dalje je preporučljivo izaći na prirodnu svjetlost i svjež zrak da bismo se napunili energijom i razbistrili um. Pritom ne birajte samo „idealne“ sunčane dane, nego osjetite na svojoj koži i maglu, i kapi kiše, i snježne pahulje... Vježbajte vani, šećite, vozite bicikl, plivajte, planinarite, skijajte... Uvijek je pravo vrijeme da se pokrenemo i učinimo nešto dobro za svoje tijelo i dušu.