Akupunktura je iscijelila pluća moje kćeri

Sve je počelo, kako drugačije nego, zbog ljubavi. Iz rodnog se Zagreba, ostavivši posao u školi, preselila u New York, gdje je njen suprug dobio posao. Ubrzo su dobili djevojčicu Zoyu, a Suzana je postala majka i domaćica. Žena koja je karijeru zamijenila brigom za obitelj, što joj, kaže, nije smetalo jer je oduvijek bila majčinski, njegovateljski tip, ali duboki dijelovi njezine duše čeznuli su za ispunjenjem veće životne svrhe.

Do spoznaje što bi to moglo biti Suzanu doveo je splet nesretnih okolnosti. Njezina tada dvogodišnja kćerkica Zoya imala je učestale upale pluća, a tretmani konvencionalne medicine nisu adekvatno djelovali.

„Slučajno sam upoznala Rachel Koenig, američku akupunkturologinju, koja je uvelike pomogla njenoj kćeri. Kako smo se tijekom tog procesa bolje upoznale, uvidjela je do koje sam se mjere sama educirala o kćerkinom stanju te mi je ponudila asistentski posao u svojoj klinici u Brooklynu“, prisjeća se Suzana.

Nakon nekoliko mjeseci njezina je kći posve ozdravila i predastmatično stanje s čestim upalama pluća nije se nikada više ponovilo. Sve ovo Suzanu je uvjerilo da je akupunktura njezin novi životni poziv, pomaganje ljudima na jedan drugačiji način.

Od asistentice do studentice

Želeći sistematizirati svoja znanja, otišla je na dane otvorenih vrata fakulteta. „Kada sam prvi put čula predavanje renomiranog dr. Jeffreyja Yuena, programskog direktora jednog od fakulteta akupunkture u New Yorku, kao da me pogodila munja – znala sam da sam napokon pronašla nešto što je u skladu s mojim uvjerenjem da um, duh i tijelo ne mogu biti razdvojeni“, entuzijastično ističe Suzana koja je kao 32-godišnjakinja s dvoje male djece upisala redovni četverogodišnji magistarski studij akupunkture.

„Svi su se čudili kako mogu studirati i uz brigu o obitelji održavati prosjek 4,8, ali ja sam sva znanja upijala pitko i lako. Kada se pronađete u nečemu i to vas stvarno zanima, onda ništa nije problem, čak ni cijela studijska godina posvećena biomedicinskim znanostima!“ dodaje akademski obrazovana akupunkturologinja.

Ono što je naučila od dr. Yuena Suzanu čini posebnom i njezin rad razdvaja od većine akupunkturologa u regiji i šire. „Osobitost mog školovanja je u tome da sam upoznata i s klasičnom kineskom medicinom, tj. mnogo dubljim i starijim znanjima kineske medicine koja proizlaze iz tradicija koje su se prenosile od 7. stoljeća, za razliku od većine akupunkturologa koji uče standardiziranu akupunkturu koja se danas naziva Tradicionalna kineska medicina, a koju je veoma suzio i u obrasce postavio Mao Ce-tung, komunistički revolucionar i utemeljitelj Narodne Republike Kine.“

Uza sve to, Suzana je imala čast da bude među malim brojem studenata kojima je dr. Yuen svoja učenja prenio javno i na akademskoj razini, a do tada su prenošena isključivo po principu: pet na pet. To znači da bi učitelj odabrao pet učenika koji su po osposobljavanju onda mogli svoja znanja podijeliti na novih pet probranih učenika. „Dr. Yuena učio je njegov djed od treće godine života, kada je kao imigrant s obitelji došao u New York, i već je sa 17 godina bio osposobljen za prijenos znanja iz područja kineske medicine, dodaje akupunkturologinja.

U zajednici sa sjevernoameričkim Indijanacima

Po završetku fakulteta i desetogodišnjeg života i rada u Velikoj Jabuci kao akupunkturologinja-savjetnica, Suzana se preselila u gradić Ithacu, u centralnom dijelu države New York. Tu je započela svoju privatnu praksu: „Živjeli smo u samoodrživoj kući okruženi netaknutom prirodom i velikom zajednicom sjevernoameričkih Indijanaca koji su rado bili moji klijenti jer se i njihova drevna medicina bazira na prirodi. Kada mi je jednog dana na vrata došao jedan od njihovih najpoznatijih iscjelitelja (šamana), bila sam počašćena, ali i zapanjena pitajući se kako ću ja pomoći tom čovjeku.“ Tada je počeo njezin drugi dio neformalnog školovanja.

U tom je periodu Suzani bilo teško i privatno i poslovno. Propitivala je smisao i svrhu svog novog posla, medicine koja nije potpuno priznata na Zapadu, a radila je dodatno tri, četiri posla samo da bi mogla održavati svoju praksu, što je ostavilo traga u njezinom privatnom životu. „Gospodin Joe mi je veoma mnogo pomogao da sazrem i kao žena i kao terapeutkinja. Bilo je to jedno od najljepših druženja i mentorstava. Razmjenjivali smo metode iscjeljivanja te sam shvatila da je sve jedno, da samo koristimo različite alate.“

Vizija velikog medvjeda

Osim što je Joe Suzani potvrdio kako treba ustrajati u svojoj novoodabranoj karijeri, a i ona je njemu pomogla ublaživši mu tegobe zbog oboljelih gležnjeva i bolove zbog kroničnog artritisa. „Svi su već bili odustali od njega i prognozirali su mu život u invalidskim kolicima, no nakon predanog šestomjesečnog rada Joe i dan-danas još hoda“, kaže akupunkturologinja koja je šamana upoznala nešto ranije, na indijanskoj ceremoniji u Sweat Lodgeu, drevnoj indijanskoj vrsti saune.

„U malom šatoru, u kojem se sve parilo od vrućine i vlage, Joe mi je rekao da uz mene stoji veliki smeđi medvjed. U tom sam se trenutku prisjetila jedne posve zaboravljene crtice iz prošlosti. Prije deset godina u New Yorku sam prisustvovala jednoj ženskoj indijanskoj ceremoniji, u vrlo sličnoj sauni, gdje sam na sebi osjetila dodir krzna i dah velikog medvjeda. Moja akademska, racionalna strana bila je u koliziji s time i ja sam taj događaj posve zaboravila, pripisavši ga halucinaciji zbog nedostatka zraka u 'znojilištu'. Joe mi je pojasnio da, prema indijanskom vjerovanju, totem medvjeda simbolizira iscjeliteljski rad, majčinsku brigu, hrabrost i snažnu intuiciju. Na to je još dodao da je 'medvjed' dar koji će me podsjećati na moj životni put“, pojašnjava Suzana.

Nema magije i čarobnog štapića

Nakon dvadeset godina života u SAD-u, rastava braka i briga o školovanju djece dovela je Suzanu, Zoyu i Damyana natrag u Hrvatsku. U ljeto 2016. doselila se u rodni Zagreb, gdje je otvorila terapijski centar Akupunktura Zagreb, čiji je slogan U vezi s prirodom. Za razliku od većine praktikanata kod nas, ali i u svijetu, koji uglavnom rade na samo 12 osnovnih meridijana, Suzana iglicama tretira čak 62 meridijana, što uključuje i komplementarne kanale koji opslužuju primarne meridijane. Tretiranje tih kanala posebno je važno danas, u vrijeme stresa i izazova, ali i zbog povećane želje za duhovnim rastom i razvojem.

„Komplementarni kanali tretiraju emocije i duh, pomažu da brže evoluiramo. Imaju esencijalnu ulogu u povećanju svjesnosti te pomažu onim ljudima koji žive u prošlosti da lakše prebrode prošle krize i traume, vraćaju im snagu, vjeru i harmoniju u sebe da bi mogli živjeti u sadašnjem trenutku. Ti kanali 'pokazuju' tijelu kako je moguće pronaći bolji put za sebe i povezuju nas na dubljoj razini s našim tijelom i njegovim potrebama koje se s godinama i okolnostima mijenjaju“, naglašava akupunkturologinja. Ističe da su među njezinim klijentima brojni biolozi i farmakolozi, ali i mnoštvo mladih, na što je posebno ponosna.

Svojim klijentima nudi bogato znanje klasične i tradicionalne kineske medicine, ali i neizmjerno važno iskustvo rada koje je usvojila od dva cijenjena holistička iscjelitelja. „I dr. Jeffrey i Joe naučili su me da njegujem svaki dan svog svjetovnog života, da djelujem u ljudskosti i skromno te poštujem misterij života. Obojica su isticali kako je kultivacija terapeuta presudna za kvalitetan rad, da u procesu rada s klijentima nema magije i čarobnog štapića, iako se poziv čini mističnim. Joe bi uvijek tome dodao da magija leži u svakom od nas, dok bi dr. Jeffrey često podsjećao na to da životna sreća nije ničim uvjetovana. Dodala bih tomu kako uvijek, ali baš uvijek, postoji prilika da budemo autentičniji i više svoji bez obzira na odabrani put i okolnosti. Ljudska je priroda čudesna!“