Glas nadahnuća
Učitelj meditacije i autor bestselera Light Watkins savjetuje kako ćete prepoznati "glas nadahnuća", taj unutarnji osjećaj svjesnosti ili zov koji slijedi vaše srce.
"Unutra je toliko glasova", kaže on u mindbodygreen podcastu. "Postoji glas boli; postoji glas traume; postoje pokretači stresa; postoji glas socijalne uvjetovanosti; i postoji glas nadahnuća. Kad ljudi kažu: "Slijedite svoje srce" ili "Budite svoji" ili "Pronađite autentičnost“ svi se pozivaju na glas nadahnuća iznutra."
Kako biste, međutim, trebali slušati taj glas kad ga svi drugi pokušavaju zasjeniti? U nastavku Watkins nudi svoja tri glavna savjeta za oslanjanje na nadahnuće u vašem svakodnevnom životu - jer osjećaj nadahnuća je putovanje, a ne odredište:
1. Počnite s malim
Kao i svaka vještina, i za pronalaženje nadahnuća potrebna je vježba - ne morate doživjeti prosvjetljenje da biste se osjećali nadahnuto. "U bilo kojem trenutku svaka odrasla osoba, a vjerojatno i dijete također, razmišlja o mogućnostima. 'Jedem li sendvič s maslacem od kikirikija ili jedem salatu od brokule? Radim li na svom projektu iz strasti ili pišem e-mailove? '", objašnjava Watkins. "Napredujte u nekoj od tih mogućnosti i vježbajte slušajući ono što se čini progresivno."
Naravno, ne biste trebali potpuno ignorirati svoje svakodnevne obveze, već se potrudite poslušati svoju intuiciju i ono što vam u tom trenutku odgovara. "Nećete svaki put uspjeti", dodaje Watkins, ali ako pokušate slijediti taj glas nadahnuća 10 puta na dan, možda će vas pet ili šest tih puta odvesti prema vašoj višoj svrsi. A to su dobre šanse.
Uz to, "kad budete imali dovoljno empirijskih dokaza, počet ćete se i sami uvjeravati: 'Oh, ovako zvuči i osjeća se moj glas nadahnuća'", kaže Watkins. Kroz to eksperimentiranje moći ćete se upoznati s onim inspirativnim glasom iznutra i bit će vam lakše pratiti ga.
2. Izađite izvan zone udobnosti
Kao što je Watkins gore spomenuo, tijekom dana u vašem je umu kakofonija glasova - to je ono što otežava precizno određivanje glasa nadahnuća, jer ga često zamagljuju stres, bol, trauma itd.
Ali prema Watkinsu, glas nadahnuća ima odlučujući faktor: čini da se osjećate nelagodno. "On vas gura iz zone udobnosti", kaže. "Gura vas u zonu rasta, gdje se osjećate pomalo izloženo na dobar način, dok ostali glasovi obično savjetuju povlačenje, bijeg ili raditi samo ono što vam je ugodno."
I, opet, počinite malim koracima. Recimo da upoznate nekoga novog i mislite da je jako simpatičan. Umjesto da slušate glas koji se plaši odbijanja, zamolite ga za njegov broj da izađete na kavu ili čaj. Ili, kaže Watkins, ako pješačite do odredišta, a nešto u vama kaže da skrenete lijevo - skrenite lijevo i pogledajte što će se dogoditi, čak i ako je odredište desno.
"Ne odustajte zbog sitnica, jer ćete na kraju moći napraviti veće stvari", dodaje. "Morate pobjeći od svog intelekta, koji će vam dati tisuću dobrih razloga zašto ne biste trebali rasti, razvijati se i izaći iz zone udobnosti. A to je ono što zapravo tražite."
3. Vjerujte procesu
Vjerujte tom unutarnjem glasu nadahnuća!
Također je važno da se na tom putu ne obeshrabrite. Izraz "pronaći svoju inspiraciju" zvuči prilično duboko, ali ne mora biti - ako ste pod stresom ili se osjećate prestrašeno pri pomisli da sanjate veliko, pokušajte si smanjiti pritisak.
"Nikad ne znate što vaš put podrazumijeva, ali slušajte što se događa u vama i pratite to najbolje što možete", napominje Watkins. "Sljedeći se korak neće dogoditi dok ne poduzmete prvi korak." Može vam biti zastrašujuće vjerovati svom unutarnjem glasu, a da ne znate kako će se stvar razviti, ali u tome i je poanta. Izađite izvan zone udobnosti tako da skočite. Vjerojatno ćete na kraju pronaći odgovore.
Zaključak
Glas nadahnuća vrijedna je stvar; njegujte i slušajte ga uz ova tri savjeta. Iako ovi savjeti nude opće upute, detalji se mogu razlikovati ovisno o vašim potrebama. Kao što Watkins objašnjava, "Nitko vam ne može reći koja je vaša inspiracija - samo vi sami to možete reći."