Razum zna napraviti raketu, ali ne zna je li netko tužan kad nas nema
Nije sasvim poznato kako djeluje intuicija. Ali svakome od nas zasigurno se mnogo puta dogodilo da, baš kada bismo pomislili na neku osobu, ona nas je istog trenutka nazvala ili smo je ubrzo susreli u gradu. Neki od nas misle da je to čudo, drugi su uvjereni da je slučajnost, a treći smatraju da je to sasvim normalna pojava. Patricia Einstein, autorica knjige Intuicija – put k unutarnjoj mudrosti, tvrdi da intuicija i jest sasvim normalna pojava. Pitanje je samo koliko smo spremni vježbati tu nepravedno zanemarenu sposobnost ljudskog uma, koju baš svatko od nas posjeduje.
Kako kaže, praktična primjena intuicije u svakodnevnom životu dat će nam odgovore na mnoge dileme koje nas muče, često bolje od logičnog razmišljanja i racionaliziranja. Jer, razumskim mišljenjem čovjek je napravio čuda. Napravio je raketu kojom je stigao do Mjeseca i natrag. Smislio je čak i bombu koja može ubiti stotine tisuća ljudi. Ali takvim razmišljanjem nikada nećemo saznati je li naš partner tužan kad nas nema.
Duboka oštroumnost, znanje i nadahnuće
Dakle, intuicija može biti naše najveće bogatstvo što ga imamo kao ljudska bića, prirodna sposobnost kojom možemo shvatiti mnogo više od onoga što doživljavamo s pet osjetila i samom logikom. Kad se taj nevjerojatno bogat spremnik otvori, može nam pružiti duboku oštroumnost, znanje i nadahnuće koji će nam pomoći da naslutimo koja su rješenja za nas najbolja, naučiti nas čitati između redaka i prepoznati što se događa iza kulise. Uz pomoć intuicije moći ćemo požnjeti kreativne ideje iz svojih snova, birati prave poteze u karijeri i donositi najpametnije poslovne odluke, bolje upoznati misli i osjećaje prijatelja, kolega i partnera i poboljšati svaki odnos. U svakoj situaciji znat ćemo reagirati s više sigurnosti i pouzdanja u vlastite unutarnje spoznaje, pa čak i prepoznati svojeg savršenog partnera.
A kako doći do intuicije? Prvi odgovor nije ohrabrujuć: razvijanje intuicije nije nikakva zabava. I drugo: ne postoji univerzalan način da se bude intuitivan. Intuitivnih stilova ima koliko i ljudi. Ali ohrabrujuća je činjenica, kaže Patricia Einstein, da jednako kao što nas razvijanje mišića na aerobici, gimnastici i trčanju dovodi do fizičke kondicije, tako je i razvijanje intuicije vježbama zapisanim u njezinoj knjizi unutarnji put do kondicije intuicije. Razvijanjem šestog čula otkrit ćemo da možemo savršeno nadopunjavati svoje svakodnevne zalihe razborite logike.
Treniranje bezumnosti
Intuicija se manifestira kao predosjećaj i nadahnuće koji nas uvijek iznova vode do dodatnih spoznaja i tjeraju nas da budemo u pravo vrijeme na pravome mjestu. Primjerice, jeste li kad ujutro poželjeli odjenuti nešto elegantnije nego obično, a da ni sami niste znali zašto? Nešto kasnije šef vas je iznenada poslao na sastanak s važnim klijentima, a vi ste bili presretni što ste poslušali ranojutarnji predosjećaj. E, pa to je intuicija!
Ako je tako korisna, kako joj se prepustiti i imati je što češće kao svojeg saveznika? Jedna od vježbica je „treniranje bezumnosti“ da bismo potaknuli intuiciju. Savršena je uz trčanje, plivanje, veslanje, tuširanje ili obavljanje kućanskih poslova, dakle, radnji koje obavljamo mehanički. Ako usisavate, prepustite se jednoličnom zvuku usisavača i ponavljajte u sebi: „Otvaram se svojoj intuiciji“. Uhvatite ritam onoga što radite i prepustite se. Možda će vas iznenaditi spoznaje koje prate takve „bezumne“ aktivnosti.
Svatko od nas imao je iznenadan predosjećaj i neosporan trenutak vizije događaja koji tek slijede. To su trenuci u kojima se pomičemo iz našeg svakodnevnog poimanja vremena koje je definirano kao prošlost, sadašnjost i budućnost i prelazimo u bezvremeno. U tom trenutku vidimo djelić budućnosti kao dio nečega što je upravo sad. Dakle, uz pomoć intuicije ulazimo u kontinuum vremena. Pokušajte se sjetiti što više takvih situacija iz vlastita života. Zapišite ih i vodite dnevnik.
Intuicija ne pomiče samo vremenske nego i prostorne granice. Osoba koja će vas nazvati telefonom u trenutku kad na nju pomislite ne mora živjeti u vašem gradu. Ona može u tom trenutku biti i na drugom kontinentu. Ono što su mnogi iskusili jest da se intuicija najčešće javlja u izrazito emocionalnim situacijama. Za to postoji relativno jednostavno objašnjenje: i emocije i intuicija funkcije su desne moždane polutke, pa što su dublji osjećaji, oni bolje svladavaju prirodne prepreke intuiciji, a unutarnje poruke glasnije dopiru do nas.
Još je ugledni psiholog Carl Gustav Jung definirao sinkronost kao „značajnu slučajnost“. Ona se može opisati kao niz događaja za koje se čini da dolaze kao grom iz vedra neba. Ipak, sinkronost je proces usklađivanja sa širom sviješću pa nam se čini da smo sinkronizirani sa sudbinom. Primjerice, ako vam se ikad činilo da vas proganja neki broj, neka riječ ili predmet, a tek poslije ste utvrdili da oni za vas imaju dublju poruku, zapravo ste se savršeno sinkronizirali s okolinom. I deja vu je oblik sinkronosti. Mjesto ili situacija u kojoj nikad prije niste bili mogu vam biti poznati do detalja.
Izbrusiti misli kao Sherlock Holmes
Jedan od važnih preduvjeta za razvijanje intuicije je sposobnost fokusiranja. Fokusiranjem, koncentriranim mišljenjem i govorenjem, te stvaranjem jasnih mentalnih slika na prirodan način razvijamo intuiciju. A da bismo se bolje fokusirali, pomoći će nam vježbe za jačanje daha, vježbe opuštanja i oslobađanja vrata i kralježnice. To će pridonijeti koncentraciji kojom ćemo, uz nekoliko vježbi, isključiti i svakodnevno mišljenje. Sljedeći korak je vizualizacija, kojom se koriste i vrhunski sportaši. Primjerice, skakači u vis zastrašujuću mentalnu sliku visoko postavljene letvice zamijenit će konstruktivnijom slikom sebe kako bez problema preskaču tu letvicu. Naravno, da bi se stekla moć vizualizacije, također su potrebne vježbe.
Svi imamo prirođenu sposobnost za kreativno izražavanje. Intuicija i kreativnost blisko su povezane jer se i kreativnost rađa u desnoj moždanoj poluci. Kreativno mišljenje zapravo je alternativno razmišljanje pa ćemo ga razviti različitim vježbama asocijacije, humorom, vježbama uspoređivanja i slično. Budući da su snovi trajno doživljavanje strujanja, velika je vjerojatnost da ćemo biti najkreativniji odmah nakon buđenja. I na kraju, glazba je jednako važna za kreativnost. Svi koji su gledali Sherlocka Holmesa sjetit će se kako je on, uvijek kad bi bio nadomak rješenju nekog problema, otišao na koncert da bi izbrusio misli.