Odbio nas je partner, poslodavac, prijatelj, poznanik. Taj osjećaj samoće i odbačenosti nije nimalo ugodan. Naprotiv, boli. Ali to nije razlog da odustanemo, osamimo se i tugujemo.
Pomoć u prvoj minuti - pogled u "ono pravo" lice
Kad smo neraspoloženi, najbolje je razgovarati s osobom koju najviše volimo, nasmijati se s njom. Ako ona nije tu, zagledajte se intenzivno u njenu fotografiju jer samo gledanje slike pokreće neurone u mozgu koji neutraliziraju bol. Neurolozi Sveučilišta Stanford zaključili su da se tada izlučuju oksitocin i serotonin, koji pružaju osjećaj povjerenja i spokoja te stoga pogled u "ono pravo" lice može smanjiti osjećaj bola za oko 40 posto.
Pomoć u prvih 15 minuta - dohvatite se olovke
Napišite bar dva odlomka o onome što smatrate najvrednijim kod sebe i opišite zašto je to važno za vaš život i kako se očituje u onome što radite. Ispitanici koji su sudjelovali u istraživanju kanadskog Sveučilišta Victoria isprobali su tu metodu i sljedeća dva mjeseca bili su imuniji na bol izazvanu odbijanjem i napuštanjem. Kad se podsjetimo tko smo i koliko vrijedimo, više poštujemo sebe, samim tim se manje bojimo odbijanja, pa su nam i manje šanse da budemo odbijeni. Možete pisati i o svom prijatelju - Sveučilište u Miamiju utvrdio je da to jednako pozitivno utječe na oporavak kao pisanje o sebi.
Pomoć u prvih pola sata - utoplite se
"Topla voda potiskuje hladnoću koju donosi odbijanje", tvrdi John Bargh s odsjeka za socijalnu psihologiju Sveučilišta Yale. U svom je istraživanju utvrdio da se ljudi koji se osjećaju usamljeno dulje tuširaju i toplijom vodom od onih koji nemaju takav osjećaj. "Mi stapamo tjelesnu i emocionalnu toplinu jer se obje stvaraju u istom području mozga. Isto objašnjava i zašto nas prolazi jeza kada nas neko odbije", objasnio je Bargh.
Pomoć u prvih četiri sata - uzmite analgetik
Mozak jednako promatra bol od odbijanja i groznice. Zato analgetik ublažava osjećaje koji nas povređuju, kaže studija Sveučilišta Kentuckyju. Također, zabilježena je manja moždana aktivnost područja koja su povezana s emocijama.
Pomoć u prvih tjedan dana - tragajte za nasmiješenim licima
Nakon neugodnog odbijanja ili niza manjih, možemo početi odbijanje vidjeti u svemu; ako prijatelj zakasni na sastanak, šef nas ne pohvali... Da bismo to izbjegli, psiholog Mark Baldwin kreirao je igricu "Psych Me Up!"u kojoj je cilj ignoriranje osjećaja društvene ugroženosti i namrštenih lica te potraga za vedrim i nasmijanim. Baldwinovi su ispitanici koji su igrali tu igricu imali 17 posto manju razinu stresa od onih koji su se zabavljali neutralnim igricama.
Pomoć do kraja života - razvijajte kreativnost
Studija Sveučilišta John Hopkins pokazala je da nakon odbijanja imamo više kreativnih ideja. "Odbijanje može probuditi osjećaj da smo jedinstveni i otvaranje inspiraciji i razvoju ideja", objašnjeno je u studiji. Dakle, propadne li vam plan A, prijeđite na još bolji plan B, a ako i on ne uspije, imate fantastičan plan C koji vam je pao na pamet jer ste upravo preživjeli odbijanje i postali bolji.