Posesivne majke, posesivni očevi
Parovi često upadnu u zamku koja nalikuje na dječje prepiranje: Moja mama je bolja od tvoje ili Moj tata je jači od tvog. Stalne usporedbe jedne obitelji s drugom zaista mogu narušiti partnerski odnos, ali još češće ga narušavaju posesivne majke koje se teško odvajaju od svojih sinova i posesivni očevi koji se teško odvajaju od svojih kćeri.
Posesivnim majkama u glavi stalno bruji pitanje: Je li ona dovoljno dobra za mog sina?, a očevima: Je li on dovoljno dobar za moju kćer? Naravno, odgovor je uvijek niječan jer takve majke i očevi partnera svog djeteta doživljavaju kao konkurenciju. Od svog djeteta su naviknuli dobivati dječju idealizaciju i ljubav, a to dijete je, na njihovu nesreću, odraslo i potražilo ljubav negdje drugdje. U ovakvim je situacijama najvažnije:
- Često razgovarati s partnerom da biste stvorili odnos povjerenja u kojem se razvija stav da ste vi nova obitelj i da nećete prelaziti preko toga kad vaše majke ili očevi govore nešto protiv vas ili vašeg partnera.
- Postaviti zdravu granicu majci ili svekrvi koja se ne može odvojiti od svoje uloge pa i dalje previše kuha i donosi hranu, po svom ukusu razmješta stvari u vašem domu ili vas stalno kritizira u vezi s odgojem vaše djece. Ovakvo majčino ili svekrvino ponašanje stvara osjećaj nekompetentnosti i služi samo da bi se ona osjećala kao najbolja majka na svijetu, a to ne treba ni vama, ni vašoj djeci, ni suprugu.
- Prihvatiti da su obiteljski odnosi složeni i da vaš suprug ne može preko noći razriješiti odnos s, recimo, nezaposlenim bratom koji ga financijski iskorištava ili ući u konflikt s autoritarnim ocem kojega se cijeli život boji. Obiteljski odnosi su teška i osjetljiva tema i tu nema brzih rješenja.