Vrijeme godišnjih odmora polako završava. Vrijeme je da proučite plan kako biti sretan i ispunjen unutar vlastita četiri zida

1. DOBAR POČETAK
Voće poput naranče, marelice ili avokada te orašasti plodovi sjajni su saveznici u borbi protiv stresa. Sušene marelice obiluju magnezijem pa opuštaju mišiće i smanjuju stres. Slično djelovanje imaju avokado i naranče. Uz voće, za zajutrak pripremite i kašu od zobenih pahuljica koja je bogata ugljikohidratima koji stimuliraju mozak na proizvodnju serotonina, hormona sreće. U nju dodajte bademe, izvor vitamina E koji će na organizam djelovati antioksidacijski.
2. ZVUČNI VALOVI
Glazba za opuštanje ima ritam od 60 udaraca u minuti koji djeluje umirujuće na srce. Zvučni valovi izazivaju električni odgovor u našemu mozgu koji kod nekih taktova pokušava pogađati što slijedi. Ako se melodije ponavljaju, bude se osjećaji i dolazi do opuštanja. Zato pritisnite play na ambijentalnu glazbu sa zvucima iz prirode, klasičnu, posebice Mozartove partiture, specijalno osmišljenu glazbu za meditaciju, ali i liverpulsku četvorku, Beatlese.
3. ZIMSKI VRT
Briga o biljkama i cvijeću pomaže ublažiti stres. Zahvaljujući bojama, oblicima i mirisima, vrt potiče unutarnji mir i ravnotežu. Ne trebate imati okućnicu, malu zelenu oazu možete napraviti i u stanu ili na balkonu. Kad osjetite da ste pod stresom, njegujte, aranžirajte, presađujte, okopavajte. Zaprljajte ruke poput djeteta i postignite djetinju bezbrižnost.
4. ŠKLJOC
Uzmite fotoaparat u ruke pa s prijateljicom vježbajte samopouzdanje. Osmijeh, ležerna poza i klik. Opustite se, šalite, dobra zabava je zajamčena, a na taj način bit će i zauvijek zabilježena.
5. OTKRIJTE OSJEĆAJE
Zapisivanje najdubljih osjećaja i najskrivenijih misli poboljšava zdravlje. Ne trebate pisati dnevnik u klasičnom smislu, njegove stranice možete otvoriti tek jednom mjesečno zapisujući rečenicu-dvije, pokoju pozitivnu misao ili pjesmicu koja vam se vrti u glavi... Istraživanje sa Sveučilišta California pokazalo je da bilježeći svoje osjećaje na papir aktiviramo dio mozga zadužen za stišavanje negativnih emocija i njihovu samokontrolu. To olakšava nošenje sa stresom i napetim situacijama te nas čini opuštenijima. Kako pretakanje osjećaja u riječi pomaže, pisanje pisama koja nikada nećete poslati nije šašav čin, jer ponekad je nešto jednostavno neprikladno ili teško izreći.