Ne čujem svoje misli
Pogrešna je predodžba da je introvertiranost isto što i stidljivost. Obje osobine ograničavaju društvenu interakciju, ali zbog različitih razloga. Dok introvert voli provoditi vrijeme u samoći, stidljiv se silno želi zbližiti s drugima, ali mu za to nedostaje vještine ili strpljenja. Zabluda je i introverte poistovjetiti s mizantropima. Nisu neprijateljski nastrojeni prema ljudima, nego ih previše kontakata ili predugo druženje zamara.
Izraz introvertiran dolazi od latinskog izraza za „okrenut sebi“, dok ekstrovertiran znači „okrenut prema van“. Riječ je o različitim načinima reagiranja na životne okolnosti.
Dok je ekstrovert gladan vanjskih podražaja, introvert ih se brzo zasićuje te se radije zabavlja onim što se događa u njegovu umu. Ekstrovertima trebaju brojna i jaka iskustva da bi izbjegli dosadu i osjetili se živima, a introvertima su i sitnice dovoljne da im donesu duševno blagostanje ili da ih uzrujaju. Ekstroverti željno prihvaćaju rizike i idu za velikim pustolovinama, a introverti se klone velikih uzbuđenja jer se u njima osjećaju kao u stroju za mljevenje mesa. Pustolovine? Za to im je katkad dovoljna mašta.
Ekstrovertiranost se danas više cijeni
„Količina stimulacije koja je ekstrovertima ugodna, introvertima je zamorna ili iscrpljujuća. Zato introverti lakše uče i rade u tišini i samoći, a ekstrovertima odgovara više buke“, kaže psiholog Colin DeYoung sa Sveučilišta u Minnesoti, autor knjiga za pomoć introvertima u snalaženju u „neprijateljskom“ okruženju. I stil ophođenja brzo pokazuje kojem temperamentu tko pripada. Ekstrovert voli zasipati sugovornika pitanjima ili pričama o sebi, a introvert radije sluša i promišlja prije nego što nešto kaže. Ekstrovert priča brzo i spontano, a introvert teži za polaganom komunikacijom, u kojoj se od njega ne zahtijeva žurna reakcija.
U sredini poput naše, u kojoj se vrednuju natjecateljska narav, agresija i brzina, mnogi introverti posrću na putu do uspjeha. Pratimo li domaće medije, opažamo da se ekstrovertiranost cijeni mnogo više od introvertiranosti. Bilo da je riječ o estradnim zvijezdama, sportašima ili političarima, gotovo svi u intervjuima naglašavaju svoju otvorenost, druželjubivost, vedrinu i nepresušnu energiju. Bilo da govore istinu ili ne, znaju čime će izazvati odobravanje javnosti. Možete li zamisliti televizijsku voditeljicu ili političara koji bi o sebi rekli da se klone velikih društava, da izbjegavaju neizvjesne situacije i da najradije rade u samoći, jer se tako bolje koncentriraju? To bi im moglo prilično ugroziti popularnost.
Finski vic
„Zapadnjačko društvo promiče razgovorljivost, prodornost i entuzijazam, prikazujući te osobine kao poželjne. Prilično je izvjesno da vlada kult ekstrovertiranosti“, piše Colin DeYoung. Istraživanja daju naslutiti da u bučnim i otvorenim sredinama, u kakve spada i Hrvatska, povučenost može skupo stajati u karijeri. „U kulturama gdje prednost ima verbalno izražavanje, šutnja je hendikep“, objavili su psiholozi Anio Sallinen-Kuparinen, James McCroskey i Virginia Richmond, usporedivši načine ophođenja u bučnom SAD-u i tihoj Finskoj.
„Povučeni šutljivac u grupi može biti vrlo angažiran – upijati ono što drugi govore, razmišljati o tome i čekati svoj red za istup, no u SAD-u će ostati nezapažen.“ U Finskoj su povučenost i suzdržanost norma. U tamošnjem vicu, Matti i Jari sjede u lokalu i pijuckaju pivo. Matti zausti: „Jesi li vidio sinoć...“, a Jari ga prekine: „Došli smo na pivo, a ne na razgovor“.
1. Nemojte mu nenajavljeno i bez njegova pristanka dolaziti u goste. Introvert računa na svoje slobodno vrijeme da napuni baterije, a neželjeni gosti sprečavaju ga u toj važnoj aktivnosti.
2. Ne tražite od njega da se odmah očituje o vašem prijedlogu. Treba mu vremena da smisli i uobliči odgovor tako da i sam bude zadovoljan njime.
3. Ako ste na grupnom sastanku, ne prigovarajte mu zbog slabijeg sudjelovanja. Potaknite ga da svoje ideje iznese naknadno.
4. Kad introvert dođe do riječi, nemojte ga prekidati ili omalovažavati jer će zašutjeti i više se neće javljati.
5. Ne „savjetujte“ introvertu da bude glasniji i otvoreniji, kao da su to zdravije osobine. Istraživanja su pokazala da je introvert slabije koncentriran i učinkovit ako mora „glumiti“ ekstroverta.
Što introvert treba znati o ekstrovertu
1. On voli ležerne i neobavezne razgovore. Pripremite nekoliko tema da možete čavrljati s njim, makar to bili i tračevi.
2. Dopustite mu da se ističe, govori o svojim dostignućima i mnogo zapitkuje.
3. Prihvatite njegovu potrebu da skače s teme na temu, glasno razmišlja i razgovara s više ljudi istodobno.
4. Ekstrovert se ne voli dugo zadržavati na jednom zadatku. Potrebna mu je raznolikost i mora se s vremena na vrijeme razonoditi.
5. Kad više ne možete pratiti njegovo „izlaganje“, ako nema drugog načina, uskočite i prekinite ga - odlučno i samouvjereno.