Mi mijenjamo svoj život

Čovjek može sam oblikovati svoju stvarnost; vlastitim mislima, namjerama i djelima može utjecati na svoj život i mijenjati ga – tvrdili su duhovni učitelji, ali i znanstvenici, psiholozi i iscjelitelji mnogih epoha. Iako se to u našem materijalnom svijetu, punom nedaća, čini kao neslana šala, bezbroj je eksperimenata koji pokazuju da bi to moglo biti istinito.

Američka spisateljica i duhovna učiteljica Pam Grout i sama je došla do takvih otkrića koja je zabilježila u svojoj knjizi E2. Smatra da svatko može potvrditi istinitost njezinih tvrdnji provodeći točno devet eksperimenata prema preciznim uputama. Nije potrebno dugo učenje, sazrijevanje, pa ni novac za skupe seminare, ističe, samo spretno usmjeravanje vlastite pozornosti i misli.

Kao što su dva plus dva četiri

„Kao što su dva plus dva uvijek četiri, a lopta koju bacimo s krova uvijek padne na tlo, tako i svaka vaša misao uvijek djeluje na fizičku stvarnost“, ističe Pam Grout, pokušavajući i onima koji su sumnjičavi i puni nepovjerenja pokazati kako je stvarnost uistinu podložna promjenama, da je svijest jača od materije i kako mislima možemo oblikovati svoj život onako kako želimo. „Upravo zato što je svaka naša misao energetski val koji utječe na sve ostalo u svemiru, svakodnevno sami možemo koristiti energiju i oblikovati svoju stvarnost na temelju vlastitih namjera i odluka“, tvrdi Grout.

Jedino su nepovjerenje i sumnja istinske prepreke razvoju ovakvih mogućnosti. Ona smatra da je iznimno važno osvijestiti kako je većina naših misli, uvjerenja i stavova zapravo tuđa, jer preuzeli smo ih od obitelji, iz svoje okoline i društva. Kad njima pokušavamo suprotstaviti nove, pozitivne misli, one su daleko slabije od dobro utvrđenog, starog i običnog programa.

Eto zašto na početku ta naša urođena sposobnost mijenjanja sebe i okolnosti u kojima živimo zapravo ne funkcionira. Načelo da svojim mislima možemo kreirati vlastitu stvarnost zapravo u toj istoj „iskrivljenoj“ stvarnosti ne funkcionira. No to ne znači da se to ne može postići, ističe autorica.

žena vani
Profimedia žena vani
Polje beskonačnih mogućnosti

Grout objašnjava kako provesti empirijski znanstveni eksperiment za svako od devet važnih duhovnih načela kojim se dokazuje njihova valjanost.

Prvo, najvažnije duhovno načelo podrazumijeva da postoji nevidljiva energetska sila ili polje beskonačnih mogućnosti koje nas okružuje. Da bismo se uvjerili kako smo u njega uronjeni, trebamo provesti eksperiment tako što ćemo jednostavno zatražiti dokaz o postojanju tog polja. „To učinite tako da zamolite energiju, život, Boga ili što god je u skladu s vašim uvjerenjima, da se pokaže.

Zatražite jasan, nedvosmislen znak da biste bili sigurni kako nije riječ o slučajnosti i zamolite da se očituje unutar 48 sati“, objašnjava Grout. Pri tom ne možemo sami odrediti vrstu blagoslova, a autorica nas upozorava da se rezultati razlikuju, ovisno o svijesti.

Među brojnim primjerima ljudi koji su to učinili i dobili svoj dokaz o postojanju polja, od neočekivanih povišica, neobičnih poklona, iznenadnih susreta, besplatnih izleta ili putovanja, najviše je se dojmilo ono što se dogodio njezinoj prijateljici Julie. Njoj je prišao dvogodišnji dječak kojeg nikad nije vidjela i sjeo pokraj nje na klupu u parku, a Julie je imala osjećaj kao da je ponovo srela svoju srodnu dušu.

Odbaciti sumnju i očekivati dokaz svim srcem

„Da biste pravilno proveli taj eksperiment, morate odbaciti sumnjičavost i očekivati taj dokaz svim srcem i cijelom svojom dušom. Obratite pozornost na to kako se osjećate dok od energetskog polja tražite blagoslov jer možda duboko unutra ne vjerujete da zaslužujete dar“, naglašava Pam Grout objašnjavajući da o uvjerenjima ovisi jačina signala koji se prenosi u energetsko polje. O tome kakav je vaš signal, je li iskren, čist i neopterećen sumnjama, ovisi i blagoslov koji ćete dobiti.

Ona ističe da mi utječemo na polje potencijalnosti i crpimo iz njega u skladu sa svojim uvjerenjima i očekivanjima, jer ono što nam se u životu pojavljuje izravan je odraz naših misli i emocija. Tako navodi primjer žene koja se, putujući na odmor, jako mučila s teškim torbama na autobusnom kolodvoru. Uz to, stalno je pogledavala okolo čekajući autobus u koji se morala ukrcati te je čak i glasno protestirala zašto ne dolazi. Zbog svojih je frustracija bila toliko ljuta, očajna i negativna pa uopće nije primijetila da je autobus već više desetaka minuta bio parkiran metar i pol ispred stajališta, širom otvorenih vrata.

PageBreak

žena vani
Profimedia žena vani
Traganje za žutim leptirima

„Zahvaljujući njezinoj dubokoj posvećenosti problemu i bijesu, autobus je doslovce bio izvan njezina energetskog kruga“, pojašnjava Grout ističući da vanjski svijet uvijek odražava ono što mi sami želimo vidjeti. Kad počnete tražiti ono što želite da vam se dogodi, možete radikalno promijeniti ono što se pojavljuje u vašem svijetu.

Grout stoga nalaže da eksperiment provodimo tako što ćemo u sljedećih 24 sata aktivno tragati za nečim određenim. Pritom treba izgovoriti svoju svjesnu namjeru da ćemo tijekom sljedećeg dana tragati za, primjerice, automobilima narančaste boje. Tada jednostavno treba obraćati pozornost je li naša svjesna odluka dovela do promjena u broju narančastih vozila koje vidimo. Autorica navodi primjer žene koja je odabrala usmjeriti pozornost na žute leptire. Pronašla ih je čak i na papiru za pisanje i na papirnatoj šalici na rođendanskoj zabavi svoje prijateljice.  

Gitara marke Martin

Svi smo mi jedno energetsko polje te nam je unutar njega sve dostupno, kaže Grout. Ono na što se usredotočimo raste, tj. privlačimo iz tog polja. I to možemo iskušati eksperimentom. S jasnom namjerom i usredotočenošću na ishod, naprosto zamislimo nešto što želimo u životu, s iskrenom vjerom i namjerom da to jednostavno bude tako. „Iako nije imao novaca da si to priušti, Don je poželio imati gitaru marke Martin. Pritom nije poduzeo baš ništa, samo se usredotočio na tu gitaru vjerujući da će je jednoga dana nekako dobiti.

Gotovo godinu dana poslije majka mu je poslala poruku da mu je tata na rasprodaji u susjedstvu kupio nekakvu staru gitaru. Bila je to gitara marke Martin“, otkriva Grout pozivajući nas da budemo svjesni svojih želja, ali i onoga što se krije ispod njih. Ne vjerujemo li, naime, da zaslužujemo ono želimo ili se bojimo da to nikada nećemo moći ostvariti, sami sabotiramo mogućnost realizacije svojih potreba.

Bavljenje problemima priprema nas samo za nove probleme

Grout ističe da je naše nepovjerenje u polje potencijalnosti i vlastitu kreaciju vrlo veliko zato što smo iznimno zaokupljeni negativnostima. Gotovo se po cijele dane, svjesno ili nesvjesno, bavimo jedino problemima, bolešću, katastrofama te neugodnim i tragičnim događajima iz prošlosti, a društvo i cjelokupna naša kultura upravo podržavaju takav obrazac. Na taj se način svakodnevno pripremamo isključivo za probleme, kojima se onda vrlo vjerno posvećujemo i njima bojimo svoju stvarnost.

„Neuroznanstvenici kažu da naš unaprijed programiran nesvjestan um upravlja s devedeset pet posto naših misli. Umjesto da uistinu razmišljate, vi gledate ‘film’ o prošlosti. Da niste neprestano uronjeni u kaos zastarjelog razmišljanja, svoj biste život mogli mijenjati po vlastitoj volji“, naglašava Pam Grout. Ipak, to možemo činiti čvrstom i čistom namjerom i odlukom. Tada nam se otvara polje beskonačnih mogućnosti u koje smo uronjeni.

Pronađeni čavlić

Kvantna fizika definira polje kao nevidljive pokretne sile koje djeluju na fizičko područje. Iako je u svojim eksperimentima koje je provodila postizala mnogo veće i sjajnije rezultate, od novih poslovnih prilika do automobila, Grout ističe primjer s malim čavlom kao posebno uvjerljiv događaj. Na tom je čavliću pokraj kreveta visio njezin kalendar koji bi povremeno skidala bilježeći u njega važne događaje. No, jedne je večeri prenaglo zgrabila kalendar i izvukla čavlić iz zida.

Unatoč dugoj potrazi, nikako ga nije mogla naći, iako je soba bila relativno mala. Sve je pretražila nekoliko puta. Nakon zamorne potrage, naprosto je odlučila izgovoriti svoju namjeru da joj se čavlić vrati, posebno naglašavajući period u kojem želi da se to dogodi, unutar 24 sata. Kad se idućeg jutra probudila, čavlić joj je bio u ruci između palca i kažiprsta.

„Polje potencijalnosti, odnosno beskonačnih mogućnosti, djeluje u vašem životu bilo da ste svjesni njegova postojanja ili niste i na njega se možete u potpunosti osloniti kad naučite biti sasvim određeni i posve jasni u svojim namjerama“, upućuje Grout. Ona smatra, da bismo ovladali tim duhovnim zakonima, trebamo u dubini duše shvatiti kako je svemir ispunjen obiljem i da nam u svakom trenutku čuva leđa.

Svako dan započeti dobrom misli

„Da otkrijemo vlastiti potencijal u kreiranju vlastitoga svijeta, trebamo početi mijenjati svoja negativna uvjerenja i očekivanja i vježbati taj svoj novi način postojanja. Baš kao i naši mišići, i on zahtijeva nešto vježbe“, naglašava Grout i poziva nas da se usudimo isprobavati svoju energiju u svakodnevnom životu. Na tom su putu, tvrdi, naše emocije pokazatelj koliko smo bliski i otvoreni Životu, Egzistenciji, Izvoru, odnosno Bogu, kako god poimali univerzalnu silu svemira.

„Emocije nam govore koliko smo blizu Izvoru jer ako se osjećamo sretno, snažno i hrabro, bliski smo Izvoru, a ako smo ljuti i depresivni, miljama smo daleko od Izvora jer nas upravo Izvor podržava u svemu što odaberemo“, ističe Pam Grout, savjetujući nam da svaki svoj novi dan započnemo mišlju da će nam se upravo danas dogoditi nešto prekrasno i lijepo.