SAVJETI ZA STUDENI: Ove jeseni poboljšajte život i zdravlje u samo nekoliko koraka

Pripremite se za tamnije i hladnije dane

Pexels

Studeni se polako približava. Zbog trenutnih klimatskih promjena čini nam se nemoguće zamisliti hladnoću koju s njime očekujemo jer trenutno spajamo ljetnu i zimsku odjeću. Takve krajnosti u vrlo kratkom razmaku mogu štetno utjecati na našu psihu i tijelo. Valja se stoga što bolje pripremiti i pokrenuti mehanizme koji će vam pomoći nositi se s time. Što možete učiniti kako bi ste postigli kvalitetniju harmoniju uma i tijela te ojačali svoj imunitet?

Odvojite vrijeme za iskušavanje novih recepata. Kraći dani ponekad mogu nutkati gotovim jelima u kojima pronalazimo nostalgiju, brzinsko rješenje i utjehu, a koja nisu nužno zdrava. Posvetite se radije pripremi variva. Opskrbite se sezonskim voćem i povrćem. Predlažemo karfiol i prokulice, kupus i ciklu koji su, između ostalog, bogati dijetalnim vlaknima i vitaminom C. Promjenom vremena neki će iskusiti osjećaj nadutosti pa je jelima dobro dodati đumbir i kurkumu koji ujedno pomažu i kod upalnih procesa. Započnite dan napitkom koji u sebi sadrži sljedeće: cijeđeni limun, đumbir, med i malo cimeta u vrućoj vodi. Djeluje poput čaja, a ujedno umiruje organizam te pomaže vašem metabolizmu. Pripazite na unos vitamina D koji je u ovom periodu neophodan za vaše zdravlje, a osim direktnim doticajem sa suncem, unosi se i hranom koja njime obiluje poput skuše, kozjeg mlijeka, žumanjka i sardina.

Odaberite vježbe koje možete raditi u svojem domu. Nemate li vremena za odlazak na grupni trening ili još niste izgradili dovoljno samopouzdanja potrudite se odraditi barem blage vježbe istezanja. Koristite stube kad god je to moguće, ustanite se tijekom radnog vremena, prošećite oko ureda ili, ako radite od kuće, životnog prostora. Odite na bazen i plivajte. Ne započinjite vježbati ono što nikada ranije niste radili i ne forsirajte se. Ponekad promatranjem i praćenjem vježbi koje su vam nepoznate možete samo štetiti tijelu jer zapravo niste u ispravnom položaju premda vam djeluje suprotno. Bitno je stvoriti zdravu rutinu kojoj ćete se željeti svakodnevno vraćati. Mislite li kako se nećete moći natjerati na vježbanje, upitajte prijatelje kojom se rekreacijom oni bave? Zajedničkim odlaskom motivirat ćete se i iskoristiti vrijeme za kvalitetno druženje.

Jutarnja rutina uključuje naravno i njegu kože. Ne zaboravite na unos vode. Zrak uz hladnije dane postaje suši pa je kožu potrebno hraniti hidratantnim i umirujućim kremama. Izbjegavajte tuširanje vrućom vodom jer ona s kože uklanja prirodna ulja te ju dodatno isušuje. Kako usporava protok krvi tako negativno djeluje na vaše vlasište, čineći kosu lomljivom. Kako biste kožu umirili uz vlažna mlijeka za tijelo koristite i ona malo masnija koja će ju i hraniti. Ne zaboravite izmasirati koljena, bedra i laktove i potaknuti cirkulaciju.

Odredite trenutak u danu, idealno prije posla tijekom kojeg ćete si dopustiti trenutak za refleksiju. Zapišite što trenutno osjećate, imate li ciljeve ne samo za dan koji je pred vama već pogledajte prema horizontu mogućnosti. Izbacite iz sebe osjećaj tog trenutka, a zatim mu se vratite na kraju dana i razmislite koliko ste stvari već učinili i osjećate li se isto kao i u tom trenutku. Odmaknite se od negativnih misli i dajte si naputke za sutra. Jer, ono uvijek donosi nove mogućnosti.