Tijekom obučavanja psiholozi otkrivaju uzroke obrazaca ponašanja te kroz osobno iskustvo uče primjenjivati akcije koje doprinose zdravlju i progresu njihovih pacijenata. Naravno, mnoga saznanja imaju priliku koristiti i sami. Neka od njih učinit će vam se možda suviše jednostavnima, ali upravo je u tome poanta. Simplifikacija života jest ponekad nužna i važno je za podizanje njegove kvalitete koristiti one mogućnosti kojima već danas možete ostvariti svoje potencijale. Biti bolji, kompetentniji, brižniji… cilj je svakog pojedinca.
Implementacijom ovih navika oslobodit ćete u sebi nove potrebe, želju za djelovanjem i ovladati vještinama komunikacije. Premda se smatrate stabilnim ili mislite kako vam nije potreban rad s terapeutom, on je uvijek koristan za osobni rast. Nije nužno osjetiti težinu pojedinog problema kako biste započeli terapiju, ali bez obzira na vaše potrebe, ova su saznanja korisna svakome tko želi produbiti svoje samopouzdanje, odmaknuti se od osjećaja usamljenosti ili pak teži ka razvoju pojedinih sposobnosti.
Aktivno slušanje i refleksija
Vještina slušanja postiže se ispravkom svoje odsutnosti. Što ste kvalitetnije uključeni u razgovor to ćete se osjećati spremnije izdvojiti mišljenje i verbalizirati svoje intencije. Drugi su sastavni dio naše okoline i odnosi ovise o načinu komunikacije. Ona je saveznik pri ostvarivanju ciljeva i poboljšanju odnosa. Najčešće su naznake loše komunikacije u partnerskim odnosima. Jer, kako produbiti vezu, ako barem jedan partner nije u stanju primijetiti i reagirati ispravno na želju drugog? To je proces na kojemu treba raditi, ali uistinu je isključivo na vama. Dodatno, potrebno je pojmiti tuđe misli i emocije u danom trenutku te reagirati u skladu s njima.
Mehanizmi snalaženja
Dobro je biti spreman za trenutke koji psihički pritišću, izazivaju stres i anksioznost. Tada se s problemima treba suočiti, a ne ih izbjegavati. Pokušajte sagledati pozitivne aspekte situacije. Ne uskraćujte si pomoć. Dapače, otvoreno ju zatražite. Možda ste sada u neugodnoj situaciji, ali iz svega postoji izlaz. Pričajte o tome, promijenite perspektivu, zadajte si ciljeve.
Definirajte što vas ispunjava
Ovo je sasvim individualno pa vaš pogled na sreću i užitak, potrebe ne trebate asocirati i uz druge. Otkrićem malih navika ili hobija, načina ophođenja, stila… definirate sebe pa ćete tako i od sebe tražiti savjet i mišljenje. Budite svjesni osobe koju razvijate, jer strana vas mišljenja ne mogu definirati. A ono što vrijedi za druge i kako bi se oni nosili s danom situacijom ili pronašli način za iskušenje sreće, ne odnosi se nužno i na vas.
Emocije se ne ignoriraju i ne kontroliraju vaš život
Sekundarne emocije, one koje se nalaze ispod površine vaše fasade u javnosti ispoljit će u jednom trenutku. Možda toga u prvi mah uopće nećete biti svjesni ili će vas zbuniti njihova pojava. Možda ćete misliti kako nemate razloga za ono što iznutra navire. Međutim, ne posvetite li se odmah onome što potiskujete, moglo bi vam se vratiti kao bumerang za koji niste spremni, a to može voditi ka daljnjim disfunkcijama. Zapamtite, emocije ne vladaju vama već vi njima.
Ne moraju vam se svi svidjeti
Odgojem se postavljaju temelji bontona, način ophođenja prema drugima. Iako si ponekad ne želite priznati neki vas ljudi iritiraju. Možda su dio vašeg poslovnog ili privatnog okruženja pa čak i članovi obitelji. Do nekoga vam može biti stalo zbog empatije, ne zbog osobnosti. Treba si pak s vremena na vrijeme priznati kako ipak ne želite neko društvo i odmaknuti se. I ne, ne trebate svakome biti prijatelj. Vi odlučujete tko je dio vašeg života i zašto. Nitko vam nema pravo nametati one koji vam ne odgovaraju.
U konačnici, bitno je naučiti kako stvoriti vlastiti svijet, skup vrijednosti, kojemu samo vi odgovarate i koji svojim djelovanjem širite. Jednostavne tajne? Možda, ali korisne.