NOVOGODIŠNJE REZOLUCIJE GUBE SMISAO: Psiholozi iznose razloge zašto ih ne uspijevamo realizirati

Koliko puta ste već donijeli istu novogodišnju odluku, uz nekoliko malih preinaka? Pitate li se što vas je na nju nagnalo, a što pri njenoj realizaciji zaustavilo?

Shutterstock

Mogu biti snažan motivator, no s obzirom na to da su vezane uz ljudsku psihologiju često su kratkog vijeka. Neka istraživanja ukazuju kako se od čak više od 64% novogodišnjih odluka odustaje već nakon jednog mjeseca. Premda većina želi ulaskom u novo razdoblje koje otvara mogućnosti, koncept onoga što više ne mora biti nedostižno, ostvariti određene ciljeve, porazna je činjenica kako nakana nije dostatna.

Ovi planovi, nošeni nadom i naletom pozitivnih emocija, uglavnom se vežu uz individualnu moć samodiscipline. Snaga karaktera je nužna, a ne samo volja. Donošenje odluke je naizgled jednostavno, ali ono uključuje razmišljanje i internu analizu i te nikako ne smije biti samo hir. Puštate u svijet određenu viziju, a nju treba oformiti. Suziti i jasno definirati. Nije dovoljno samo obznaniti sebi kako nešto mijenjate ili ograničavate za vlastitu korist. Nužno je znati sve razloge, dobrobiti i držati ih se iskreno. Prvotna pomisao može vam dati žara i potaknuti vas na djelovanje, no ona će se početi ostvarivati samo ako se dovoljno dobro organizirate i čvrsto stanete iza nje. Samodisciplina je ipak vještina koja se također postepeno izgrađuje. Kao sposobnost kontrole ponašanja ona odgađa zadovoljstvo i suprotstavlja se trenutnim impulsima. Kao unutarnji resurs omogućava fokus, ali bez vježbe njenog održavanja, slabi, prolazna je. Često je najslabija u kriznim trenutcima, jer prati vaš ritam energetskih razina te sukladno njemu raste ili opada.

Osim toga, ovakve, često impulzivne odluke temelje se na uskraćivanju, izbacivanju nečega iz vašeg života, a s čime se ne možete tako jednostavno oprostiti. Potrebno je u sve ući postepeno, odlučno i balansirano. Želite li se odreći šećera recimo, a do sada ste razvijali određenu ovisnost, teško ćete to moći učiniti „od sutra“. Potreban je period prijelaza i razvoja navika koje, u baš ovom slučaju zamjenjuju jednu tvar drugom. Bez toga će mozak, koji u trenutku reza od navike osjeća bol, tražiti zadovoljstvo. To je urođeni ljudski mehanizam djelovanja koji se teško mijenja, ali se može nadograditi – samodisciplinom. Stoga, valja „reprogramirati“ stare obrasce i predstaviti nove izbore koje uvodite u svoj životni tempo. Tek promjenom reakcije mozga, možete početi mijenjati i vlastito tijelo i njegove navike.

Ponekad je, ako donosite gotovo drastične odluke potrebno imati potporu ili barem razumijevanje okoline. Uvelike ovismo o percepciji drugih, onih do kojih nam je stalo, čije mišljenje uvažavamo i koji su sastavne ličnosti naših života. Bez njihovog odobravanja često posustajemo jer podsvjesno mislim kako naš izbor nije ispravan iako smo sami za njega odgovorni i smatramo ga potrebnim. Dok sami ne razvijete samodisciplinu, obratite se za pomoć. U trenutcima gubitka motivacije, pozovite one kojima ste objasnili razloge i koji vas na njih trebaju podsjetiti.

Okolina igra veću ulogu no što možda mislite, jer pojedinci ne žele vidjeti vašu modifikaciju. Ako su vaši ciljevi u direktnom sukobu s okruženjem, trebat ćete ih ili prilagoditi ili donijeti radikalne odluke. Uviđanjem djelovanje okoline, u konačnici na vas, bit ćete u stanju pronaći kreativna rješenja, ako ste u svojim namjerama odlučni.

Strah od neuspjeha je također situacija u kojoj se zasigurno ne želite naći, a mnogima i izgovor za odustajanje od provođenja novogodišnjih odluka. Za sobom povlači potencijalan odlazak u krajnosti poput; perfekcionizma kojim se samo možete razočarati jer je riječ o nemogućem konceptu, socijalne anksioznosti koja se veže uz zabrinutosti oko toga kako vas drugi doživljavaju, a što u konačnici dovodi do gubitka samopouzdanja. Osobe sklone strahu od neuspjeha često imaju tendenciju stvaranja negativnih procjena vlastitih vrijednosti i sposobnosti, što nerijetko rezultira pesimizmom spram budućih izazova. A, bez sustava vrijednosti, novi ciljevi ne mogu se održati.

Naposljetku, većina odluka koje se donose u ovom periodu ne čini se sasvim iskrenima ili potpunima. Upitajte se zašto baš ta odluka? Koliko je ona zapravo vezana za vaš stil života i na koji ga način može poboljšati? Je li to zaista ono što vama odgovara ili nečija sugestija? Nije vam potrebna velika količina odluka, već samo jedna, koja postaje obećanje koje poklanjate sebi i koje ćete, upravo zbog sebe, pokušati ispuniti. Jedan dan, bez obzira na datum ne znači novi početak dok se vi za njega ne osjetite spremnima. Tek tada ćete moći zakoračiti u budućnost.

Ne opterećujte se novogodišnjim odlukama već to vrijeme iskoristite za sagledavanje onoga što ste ostvarili. Jer, kad ste se posljednji put to upitali? Jeste li si priznali vlastitu vrijednost? Razvoj je kontinuitet, a ne jedna pomisao prvog dana nove godine.

 Sensa.hr / A.S.