Serotonin je neurotransmiter (kemijski glasnik) uključen u mnoge procese vašega tijela - od reguliranja raspoloženja do promicanja glatke probave. Ovo su samo neki procesi u kojima igra značajnu ulogu, prenosi Healthline.
Također je poznat po:
- promicanju kvalitetnog sna pomažući u regulaciji cirkadijalnog ritma
- reguliranju apetita
- pomoći u učenju i pamćenju
- poticanju pozitivnih osjećaja
1. Prilagodite prehranu
Serotonin ne možete dobiti izravno iz hrane, ali možete triptofan, aminokiselinu koja se u vašem mozgu pretvara u serotonin. Triptofan se prvenstveno nalazi u visokoproteinskoj hrani, uključujući puretinu, losos i tofu. Istraživanja sugeriraju da konzumacija ugljikohidrata koji podižu inzulin i hrane s visokim udjelom triptofana može pomoći većoj količini triptofana ulazak u vaš mozak.
2. Više vježbajte
Vježbanje potiče otpuštanje triptofana u vašu krv. Također, može smanjiti broj drugih aminokiselina što stvara idealno okruženje za više triptofana da dopre do vašeg mozga. Čini se kako aerobna tjelovježba na razini koja vam odgovara ima pozitivan učinak, stoga izađite u večernju šetnju ili se okušajte u tečaju plesa. Cilj je ubrzati otkucaje srca.
Ostale dobre aerobne vježbe uključuju:
- plivanje
- biciklizam
- brzo hodanje
- trčanje
- lagano planinarenje
3. Boravak na suncu
Istraživanja pokazuju kako je serotonin obično niži nakon zime, a viši ljeti i u jesen. Utjecaj serotonina na raspoloženje podupire vezu između ovog otkrića i pojave sezonskog afektivnog poremećaja i problema s mentalnim zdravljem povezanih s godišnjim dobima. Čini se da provođenje vremena na suncu pomaže u povećanju razine serotonina, a istraživanje Trusted Sourcea koje istražuje ovu ideju sugerira da bi vaša koža mogla sintetizirati serotonin.
Kako biste maksimizirali ove potencijalne koristi, pokušajte:
- Svaki dan provesti barem 10 do 15 minuta na svježem zraku
- Izvodite tjelesnu aktivnost vani kako biste povećali porast serotonina izazvan vježbanjem
- Ne zaboravite nanijeti kremu za sunčanje ako ćete biti vani dulje od 15 minuta
4. Isprobajte terapiju masažom
Terapija masažom može povećati razinu serotonina i dopamina, još jednog neurotransmitera povezanog s raspoloženjem. Također, može pomoći u smanjenju kortizola, hormona koji vaše tijelo proizvodi kada je pod stresom. Jedan pregled studija iz 2018. godine sugerira kako terapija masažom može imati koristi kod različitih stanja, uključujući anksioznost, nesanicu i prenatalnu depresiju.
5. Upravljajte emocijama i razinama stresa
Istraživanja sugeriraju da kronični stres može dovesti do niske razine serotonina i drugih zdravstvenih problema. Smanjenje stresa ne koristi samo vašem raspoloženju, već i cjelokupnom zdravlju.
Neki od načina za smanjenje stresa mogu uključivati:
- prakticiranje joge
- vođenje dnevnika
- odlazak na terapiju
- prakticiranje vježbi dubokog disanja
- slušanje umirujuće glazbe