Zbogom masnoj kosi! Donosimo vam 3 trika zahvaljujući kojima će ona duže ostati čista i zdrava

Baš kao i kožu lica, pretjerani tretmani kose mogu narušiti njezinu prirodnu strukturu te izazvati lomove, suhoću ili pak masnoću, a uskratiti i vlasištu nužno potrebnu zaštitu. Premda je bitno pružiti joj hidrataciju, prekomjerno pranje može joj naštetiti

engin-akyurt-fEG6djtQffM-unsplash

Struktura kose se mijenja, a time i njezine potrebe. Mnogima je teško pronaći dugoročan način održavanja kose pa često mijenjaju proizvode, dok su drugi vjerni minimalnim, isprobanim metodama koje im odgovaraju. Svima je pak zajedničko iskustvo kako ju je ponekad teško ukrotiti, a još je teže generalizirati, govorimo li o tipovima kose i načinima održavanja.

Pitanja poput koliko često treba prati kosu ili, treba li ju uvijek fenirati, neka su od najčešće postavljenih, a zapravo uglavnom su individualne prirode. Ipak, uvijek postoje korisni savjeti koji vam mogu olakšati njegu kose. Prvenstveno ako vam nedostaje slobodnog vremena, kosa vam se masti, a vi ju što dulje želite održati čistom, mirisnom i urednom.

MASNOĆA JE BITNA

Nije atraktivna, ali je nužna. Riječ je najme o začaranom krugu navika koje trebate prvo prekinuti, kako biste uspjeli stvoriti nove. Ako ste inače skloni masnoj kosi, zasigurno ste ju češće prali, a time istovremeno uništavali njezin prirodan način obnove, temeljen na uljima koja ju štite. Stoga je prvi korak dopustiti kosi da se zamasti.

Vlasište će samo umanjiti proizvodnju prirodnog ulja, ali za to je potrebno neko vrijeme. Ako ste ju prali svakodnevno, započnite s pranjem u razmaku od svaka dva dana, a zatim, kako primijetite razliku, od tri.

Shutterstock 

KAO I BRIGA O VLASIŠTU

Čak i ako ste u žurbi, tijekom pranja kose pokušajte odvojiti malo vremena za masažu vlasišta. Time se potiče cirkulacija krvi te se otpuštaju mrtve kožne stanice, a poboljšava se i rast kose. Kako biste potaknuli ili umanjili proizvodnju prirodnih ulja, potrebno je dodatno hraniti i hidratizirati vlasište tretmanima koji sadržavaju sastojke poput pantenola, glicerina ili hijaluronske kiseline. S druge strane, treba izbjegavati one koji su agresivni, a koji uključuju često bojanja kose ili prekomjerne upotrebe toplinskih alata koji dodatno isušuju.

SUHI ŠAMPONI PRAVI SU SAVEZNIK U KRIZI

Najbrže rješenje za svjež izgled kose svakako su suhi šamponi. Upijaju višak ulja, a istovremeno kosi daju volumen pri korijenu. Ne isušuju vlasište poput drugih preparata pa čak i osnovnih šampona.

Tajna njihova uspješnog djelovanja leži u nanošenju na korijen kose, prije odlaska na spavanje jer se vjeruje kako bolje djeluju tijekom noći jer duže utječu na formu. Ujutro je potrebno tek nekoliko poteza četkom i kosa će djelovati čista i uređena.

Za kraj, pripazite na naviku koja je često nesvjesna – diranje kose. Time prenosite nečistoće s drugih površina i dodatno ju mastite.