Premda u prijevodu označava „struganje“, što ne zvuči posebno privlačno, ova tehnika ima izrazito dugu povijest te se u tradicionalnoj kineskoj medicini koristi stoljećima. Originalno se njome tijelo liječilo od reakcija izazvanih toplotnim udarom te sezonskih bolesti poput prehlade. Danas se odnosi na tretman koji postaje sve popularniji u kozmetičkom kontekstu, a posebice s ciljem poboljšanja teksture kože te smanjenja boja.
U tradicionalnoj kineskoj medicini prepoznaje se povezanost između emocionalnog stanja, tjelesnih reakcija i generalnog zdravlja pojedinca. Vjeruje se kako emocionalni disbalans, može pridonijeti razvitku fizičkih bolesti pa se umjesto isključivo liječenja simptoma, teži pronaći temeljni uzrok. Kako bi se utvrdilo zašto individua pati od određenih zdravstvenih problema poput kožnih ili probavnih tegoba sagledava se čitav spektar emocionalnih komponenti koje bi mogle s njima doći u doticaj. Stres, tuga i ljutnja, smatraju se faktorima koji uvelike utječu na energetske tokove ravnoteže, a njihova neujednačenost dovodi do simptoma koji prelaze u fizičke.
Gua Sha također zahtjeva vođenje profesionalca koji će vam pomoći sagledati ovu širinu te vam omogućiti siguran i efektan tretman, ovisno o tipu i osjetljivosti kože. Naime, akupunkturisti su odavno primijetili kako pritiskom na određene točke lica, a kojima su se liječili problemi u drugim dijelovima tijela, pomlađuju njegovu kožu.
Koristeći Gua Sha tehniku, moguće je „stimulirati usporeni limfni sustav, reducirajući tekućinu koja uzrokuje otečenost i upalu. Uklanjanjem viška tekućine i toksina iz tkiva poboljšava se tonus kože. Istovremeno, nježno masiranje uz pritisak određenih točki pomaže smanjenju napetosti i opuštanju mišića što pridonosi usporavanju pojave linija i bora.
Spomenuti tretmani opuštajući su i vođeni temeljima tradicionalne kineske medicine umanjuju stres, oslobađajući ne samo misli već i tijelo. Poznato je kako zdrava životna rutina koja uključuje kretanje, hidrataciju, kvalitetnu prehranu… doprinosi općem zdravlju kože, koja se na ovaj način, uz stručno vodstvo, može osloboditi štetnih tvari i obnoviti sjaj.
Gua Sha je moguće prakticirati i u vlastitom aranžmanu, ali bitno je koristiti određene alate i ipak dobiti savjet stručnjaka. Zbog crvenila kože, svakako se treba posavjetovati s dermatologom, ako pripadate skupini posebno osjetljivih na njezine iritacije. Premda rezultati neće biti jednaki onima iz salona ljepote, mnogo su pristupačniji i mogu polučiti uspjeh.
Želite li sami isprobati ovu metodu započnite, naravno, čišćenjem lica. Potom nanesite lagani sloj ulja poput bademovog i kokosovog ili losiona na lice kako biste omogućili glatko klizanje Gua Sha alata. Odaberite one glatke teksture kako biste izbjegli iritaciju kože.
Razmislite o područjima koja želite tretirati, a pripazite pritom kako Gua Sha alat držite. Naime, mora biti pod pravim kutom prema koži te ga se treba lagano pomicati površinom. Izbjegavajte duboke i intenzivne pritiske. Vaše kretnje moraju biti nježne, lagane, kako biste stimulirali cirkulaciju. Ravni rub alata koristi se za veće površine poput čela, dok je rub prikladan za konture lica.
Po završetku tretmana, nastavite sa svojom regularnom rutinom čišćenja lica i vrata te svakako koristite hidratantnu kremu. Kako bismo vam olakšali, donosimo kratki video koji će vam dodatno pojasniti Gua Sha tehniku.