Kolagen je najobilniji protein u ljudskom organizmu i značajan je element vezivnog tkiva te ima ključnu ulogu u održavanju integriteta struktura tijela. Složene je trostruke heliksalne strukture koja tkivima, u kojima se nalazi, pruža snagu i stabilnost. Osim što koži pomaže pri očuvanju elastičnosti, pridonosi čvrstoći kostiju i hrskavica.
Proizvodnja kolagena proizlazi iz samog tijela, a opada s godinama. Na nju utječu i sunčeva svjetlost, negativne navike poput pušenja, loša prehrana, ali i genetika. Stoga, valja prihvatiti osnovnu činjenicu – vlastiti odnos prema koži je ključan pri njenom održavanju, a već danas možete u rutinu njegovanja primijeniti ove spoznaje.
Kao i elastin, kolagen se, kao protein, sastoji od aminokiselina pa su potrebne tijelu kako bi ga produciralo. Dermatolozi se slažu kako su proteini, uključeni u zdravu prehranu, nužni za sintezu i onih u koži. Prema pojedinim istraživanjima, bezproteinske dijete uzročnik su i atopijskog dermatitisa. Prema navodima MindBodyGreen, preporučena dnevna količina proteina iznosi 0,8 grama po kilogramu tjelesne težine, a predstavlja minimalnu prehrambenu potrebu. Aktivnije žene trebale bi pak konzumirati između 1,2 do 2,0 grama proteina po kilogramu tjelesne težine.
Dok tijelo proizvodi kolagen i djeluje iznutra, vanjština se nadograđuje sastojcima za učvršćivanje koji kolagenu pružaju potporu. Premda su od velike važnosti, treba pronaći one koji odgovaraju tipu i zdravlju kože te ponekad zahtijevaju konzultaciju sa stručnjakom, dermatologom.
Retinol se veže za receptore u koži koji pomažu njegovoj proizvodnji, stoga je posebno koristan za njegu zrele kože. Ako vam pak ne odgovara, izbjegavajte ga jer tada može biti kontraproduktivan. Naime, može izazvati upale kože i time ošteti i sam kolagen. Svakako može pomoći vitamin C. Ovaj antioksidans neutralizira slobodne radikale koji su uzročnici razgradnje kolagena.
Glikolna kiselina pripada skupini Alfa hidroksilnih ili AHA kiselina, koje koži pomažu odstraniti odumrle stanice, ali ne prodiru u sebum kože. Najčešće se koristi u obliku pilinga, a kao humektant, privlači i veže vodu na stanice kože. Najučinkovitije djeluje na normalnu, mješovitu i masnu kožu, a pomaže i pri smanjenju akni. Želite li ju tek uvesti u svoju rutinu, započnite koristeći one proizvode koji sadrže do 10% glikolne kiseline.
Ne pomaže li vam niti jedan od navedenih sastojaka jer je vaša koža vrlo osjetljiva, proizvodnju kolagena mogu potaknuti i peptidi. Ti kratki lanci aminokiselina, poznati su po poticanju sinteze kolagena i elastina, a imaju i antioksidacijska svojstva pa doprinose hidrataciji kože.
Ultrazvučni kozmetički tretmani, koji zaobilaze epidermu te prodiru u srednji sloj, a u kojemu se proizvode kolagen i elastin, vrlo su učinkoviti, ali i bolni.
Premda se počinje reducirati već u dvadesetim godinama života, pravilna prehrana te redovita njega kože pomažu pri optimizaciji kolagena. Stoga, prihvatimo realnost i tragove koji su dokaz našeg djelovanja kojim ujedno potičemo proizvodnju kolagena. Tijelo stvara, ali sami smo odgovorni za održavanje njegovih darova.