Višak potkožnog masnog tkiva u tijelu, koje nazivamo riječju salo, svima je svojstveno te pruža toplinsku izolaciju, štiti organe od ozljeda i sudjeluje u metaboličkim procesima, a što ga čini esencijalnim.

Postoje dva određena tipa sala – potkožno i visceralno. I dok je potkožno nužna zaštita za tijelo, višak visceralnog sala može dati naslutiti kako je osoba sklona određenim bolestima poput srčanih komplikacija te dijabetesa, jer ono utječe na funkciju organa.
Određena količina sala potrebna je za osnove funkcioniranja tijela, ali prekomjerna količina može narušiti cjelokupno zdravlje i dovesti do pretilosti. Prosječna, zdrava razina sala u žena iznosi između 20% i 30%, a u muškaraca od 10% do 20% tjelesne mase.

Opseg struka također može daje uvid u distribuciju sala u tijelu. Generalno se smatra kako je, za smanjenje rizika od određenih bolesti, ženama preporučeno očuvati opseg struka oko 88 cm, a muškarcima do 102 cm. Premda su ovo ideali, važno je uzeti u obzir i oblik, građu tijela individue.

Osobe koje krasi oblik kruške, naginju većim bokovima i bedrima, a oblika jabuke širi struk pa tako i njegova širina varira. Ipak, višak trbušne masnoće daje naslutiti kako se u tijelu gomila visceralna masnoća, koja se javlja i kod naizgled mršavih ljudi. Sklona je tijelima koja se ne bave aktivnostima te nema uvijek sponu s kilogramima. Ako i pazite na prehranu, ali ne krećete se i ne vježbate dovoljno, ona će se pojaviti.

Želite li sagorjeti trbušne masne naslage, nekoliko je ključnih strategija i čimbenika čiju implementaciju zagovara većina stručnjaka.

PREHRAMBENI SAVEZNICI

Ne morate brojati kalorije, ali važno je oplemeniti znanje o namirnicama koje potiču promjene u vašem tijelu te vam pomažu u borbi protiv viška visceralnog sala. Samonikla biljka, ujedno i korov, tušt ili portulak, kojeg su konzumirali i stari Rimljani, masnih je listova te slatko-kiselog okusa, a smatra se rijetko bogatim izvorom omega-3 kiselina, melatonina te ne sadrži kolesterol. Ujedno, njegova nutritivna gustoća jača sinapse, odnosno veze u mozgu, čime poboljšava pamćenje i učenje. Sitno nasjeckan dodaje se u salate, ali i u juhe i variva.

Smatra se kako osobe koje svakodnevno konzumiraju minimalno 10 grama topljivih vlakana, tijekom vremena umanjuju razvoj visceralne masnoće. Dovoljno je dnevno u svoje prehrambene navike, a prema navodima WebMd-a uvesti „konzumaciju dviju malih jabuka, šalicu zelenog graška ili pola šalice pinto graha“.

Fruktoza, koja ima štetan utjecaj na metabolizam, izravno ulazi u jetru i u njoj proizvodi masnoću, a potiče i otpornost na inzulin i leptin. Valja, stoga izbjegavati, unos šećera u tijelo, čak i u obliku određenog voća poput suhih datulja. Uz obavezan unos proteina, kroz namirnice poput mahunarki, nužno je povećati i unos proteinskog hormona naziva adiponektin, koji modulira brojne metaboličke procese uključujući i oksidaciju masnih kiselina. Dovoljno je organizmu pružiti tek do 50 grama vlakana dnevno kako bi se ojačao njegov utjecaj, a hranom poput pistacija i sjemenki bundeve.

NEPRIJATELJSKI KORTIZOL

Odgovoran je za razinu stresa koju proživljavate, a proizvode ga nadbubrežne žlijezde. Ima važnu ulogu u regulaciji različitih tjelesnih funkcija, a time i metabolizma. Kroničan stres, visok nivo kortizola povećavaju rizik sklonosti debljanju, a izazivaju i druge zdravstvene smetnje jer razgrađuje mišiće i smanjuje masnoću.

Kako bi se umanjio i držao pod kontrolom, dovoljna je tek praksa od 30 minuta dnevno, poput vježbi opuštanja, meditacije, odmaka od tehnologije i buke. Ne znate li odakle započeti, preporučujemo vam meditaciju koju možete pronaći na ovoj poveznici.

FAKTOR KRETANJA

Krenite polako i osluškujte poruke tijela. Ne odgovaraju svima iste vježbe, baš kao ni vremenski period rekreacije, ali ni intenzitet. Za početak je tek potrebno uvesti naviku kretanja, a potom istezanja tijela. Pronaći potrebno vrijeme te se organizirati. Imate li već fizičke ili zdravstvene probleme, svakako se posavjetujte s liječnikom i saznajte koji oblik vježbanja je za vas najadekvatniji.


Imate li već zdrave navike aktivnosti ili dovoljno iskustva, svjesni ste kako vaše tijelo pamti određene pokrete, pokušajte uvesti naviku izvođenja HIIT vježbi, točnije treninga visokog intenziteta s intervalima. Sastoje se od kratkih, intenzivnih intervala vježbanja koji su popraćeni kratkim odmorima pa omogućuje efikasnost tijekom kraćeg vremenskog perioda. Smanjujući ukupno opterećenje na tijelo, umanjuje i kortizol, a time i stres.

Za kraj, zaboravite na vaganje. Dobitkom mišićne mase, najbolje ćete primijetiti razliku. Pokušajte ju, ako se već ne osjeti fizički, uočiti zahvaljujući odjeći. Ubrzo ćete uvidjeti kako vam određeni komadi drugačije stoje, lakše se zakopčavaju, padaju prema silueti tijela. Uostalom, možda u ormaru imate baš jedan odjevni predmet koji ste čuvali baš za situaciju uspješnog smanjenja sala.