Yaza je jedna od trenutno popularnijih meditacija, a koja korijene vuče iz Mjanmara gdje je uvriježena među redovnicima, ali i laicima. Sam naziv – Yaza – znači „noćno sjedenje“, referirajući se na doba dana tijekom kojeg se prakticira. Tijekom noćnih sati, do dolaska zore. Ova meditacija obuhvaća fokusiranje na dah ili na specifičan objekt poput plamena svijeće ili mantre. Cilj je kultivirati prisutnost i koncentraciju kako bi se postigao unutarnju mir i blagostanje. Riječ je o meditaciji koja je pronicljiva i pomaže razviti svjesnost o vlastitim mislima i emocijama.
Prednosti Yaza meditacije su smanjenje stresa i anksioznosti, umirujući misao i pružajući osjećaj unutarnjeg mira. Osim toga poboljšava doticaj s emotivnim komponentama te nas uči kako pristupiti kojoj emociji te reagirati bez predrasuda. Također pojačava empatiju i suosjećanje. Što je naš osobni doticaj s emocijama kvalitetniji, to ćemo jasnije vidjeti vlastitu okolinu. Naposljetku, ova meditacija jača mentalne sposobnosti te time pomaže pri aktivnom rješavanju izazova i nepoznatih situacija.
Kako se prakticira Yaza meditacija?
Pronađite kvalitetno mjesto za meditaciju. Bitno je boraviti u tihom, mirnom okruženju koje vam ne nudi distrakcije. To mjesto ujedno treba biti ugodno i relaksirajuće, poput sobe za meditaciju ili jednostavno miran kutak u vašem domu.
Namjestite alarm. Yaza podrazumijeva sjedenje na duži period pa, kako biste ostali u istom, ugodnom položaju i fokusirali na meditaciju te bili prisutni, za početak počnite sa trideset minuta meditacije. Tek kasnije, polako, produžujte trajanje.
Odaberite fokus. Nebitno je li to na dah, neki predmet ili mantra. Onaj koji vama stvara ugodu i pomaže vam biti prisutnima i fokusiranima.
Sjediti možete na jastuku ili stolici. Leđa moraju biti uspravna, a dlanovi počivati na koljenima.
Kao i ostale meditacije, uspjeh i blagodati leže u kontinuiranom ponavljaju – svakodnevnom prakticiranju, a rezultati dolaze ako ste uporni i nježni prema sebi. Početnicima meditacije nikada ne dolaze jednostavno, no bitno je zadržati fokus i imati volju, a mogu se naravno obratiti i učiteljima meditacije za pomoć i vodstvo.
Njegujući emocionalnu regulaciju, pozivne emocije i prisutnost, Yaza meditacija saveznik je onima koji se bore sa negativnim emocijama, ali i onima koji pokušavaju produbiti svoje duhovne prakse.