Prehlada nije isključivo posljedica hladnoće, ali je činjenica da smo toj bolesti više podložni upravo tijekom zimskih mjeseci. Slabija prokrvljenost sluznica nosa i ždrijela glavni je razlog zašto virusi s lakoćom prodiru u naš organizam, konkretno u nosnu sluznicu, te se tamo brzo umnažaju stvarajući nam probleme. Bol u grlu, kihanje i curenje iz nosa predstavljaju, ustvari, prve obrambene reakcije našeg organizma, nakon kojih – ako bolest nastavi napredovati – slijede glavobolja, bol u rukama i nogama te eventualno povišena tjelesna temperatura i kašalj. Prosječan odrasli čovjek godišnje će preboljeti dvije do četiri prehlade; djeca znatno više – od šest do osam prehlada, što može poprilično otežati dnevno funkcioniranje i san. Ipak, prehladu možemo prevenirati pravilnom higijenom nosa, o čemu najviše trebamo voditi računa baš u hladnijem dijelu godine, a ako i dođe do bolesti, postoje prirodna rješenja kojima je moguće brzo olakšati simptome.

Dva 'must have' zimska pravila

Zašto je baš hladniji dio godine tako problematičan? Manje boravimo na svježem zraku, a suhi zrak, kakav je u zatvorenim (nerijetko i pregrijanim) prostorima isušuje sluznicu dišnih putova, pa ona više nije u stanju uništavati potencijalne 'napadače', već im je podložnija. Problem sa suhim zrakom je taj što isušuje mukoznu barijeru koja je naša primarna linija obrane od virusnih infekcija. Izlaskom na svjež i hladan zrak sluznica reagira pojačanim lučenjem sekreta, čime se pojačava učinak čišćenja nosa. Zato, ako ne želite biti prehlađeni, što više boravite vani i redovito vlažite sluznicu nosa morskom vodom.

cover mobile - 2022-10-27T162314.227.jpg
Pexels 

Kako funkcionira morska terapija?

Već dugo govori se o blagotvornosti morske vode na dišne putove, no nije svejedno o kojoj je morskoj vodi riječ. Ona mora biti vrhunske čistoće i potjecati iz područja gdje su velike oscilacije plime i oseke. Marimer sprejevi za nos sadrže visokokvalitetnu prirodnu morsku vodu obogaćenu elementima u tragovima poput bakra, cinka i mangana, koji su poznati 'pomagači' kod problema s dišnim sustavom. Ova čista morska voda dolazi iz francuske pokrajine Bretanje, poznate po izraženim morskim mijenama koje, zbog snažnih struja, obogaćuju vodu kisikom i obiljem minerala.

Kako, ustvari, morska terapija funkcionira? Sastojci iz otopine morske vode 'izvlače' vodu iz otečene sluznice nosa, čime ona postaje 'tanja' i prohodnija, a također i razrjeđuju sluz. Za razliku od klasičnih kapi za nos, koje mogu biti agresivne za sluznicu te se ne preporučuju koristiti dulje od nekoliko dana, Marimer proizvodi – Marimer Isotonic i Marimer Hypertonic sprej za odrasle, Marimer Baby Isotonic i Marimer Baby Hypertonic sprej te Marimer Hypertonic i Isotonic ampule – mogu se koristiti kao dio dnevne rutine higijene nosa ili povremeno, kao podrška pri liječenju prehlade, rinitisa i sinusitisa. Zbog pomno odabranog izvora vode i pažljivo osmišljenih mlaznica prikladni su za odrasle, djecu i dojenčad. Primjerice, Marimer Isotonic sprej fiziološka je otopina sterilne i mikro raspršene morske vode i kao takva univerzalna za korištenje – jednim proizvodom prevenirate ili olakšavate dišne tegobe čitave obitelji.

marimer (2).jpg
Marimer 

Dojenčetu je najbolje sprej za nos staviti dok je u ležećem položaju. Preporučuje se položiti glavu u poziciju niže od tijela jer će kapljice doprijeti na pravo mjesto i djelovati tamo gdje se sinus drenira u nos. Tako će se otvoriti sinusno ušće, sekret će se iz sinusa izliti u nosni hodnik, oteretiti sinus i smanjiti pritisak i nelagodu u glavi djeteta. Svi znamo kako je ponekad teško staviti djetetu sprej jer je nemirno pa se često dogodi da nismo sigurni jesmo li pogodili pravu količinu proizvoda. Stoga su za primjenu kod djece vrlo praktične Marimer Isotonic ampule (nisu isključivo dječji proizvod, već ih rado koriste i odrasli) jer ne morate razmišljati o količini ove sterilne i mikro raspršene morske vode. Dovoljno je vrh ampule uvesti u nosnicu i lagano pritisnuti bočicu za jednokratnu upotrebu te isto ponoviti i s drugom nosnicom.

Još malo prirodnih boostera

shutterstock_1929060167.jpg
Shutterstock 

Ne zaboravite da je prehlada blaga bolest i da samo iznimno može doći do komplikacija. Stoga ne posežite za antibioticima ukoliko to nije propisao liječnik, radije se odlučite za prirodne pripravke koje će vam olakšati simptome prehlade. Osim Marimer linije proizvoda na bazi čiste morske vode, tu je svakako i med, nektar Bogova, kako su mu još stari Grci 'tepali'. U medu se nalazi čak 180 različitih zdravih sastojaka. Unatoč modernoj tehnologiji, do danas ih nitko nije uspio kombinirati neprirodnim putem. Kaže se da je najbolje kupovati med koji dolazi iz podneblja u kojem živite. Kao prevencija, ali osobito kad ste bolesni, preporučuje se barem tri puta dnevno popiti sok od jednog limuna s toplom vodom i 1 žlicom meda. I, svakako, pokušajte smanjiti količinu šećera u prehrani jer šećeri, za kojima većina nas rado poseže, sprječavaju ulazak vitamina C u stanice imunosnog sustava. Također, oni 'oduzimaju' tijelu kalcij i vitamine B-kompleksa, a smatra ih se najvećim ‘krivcima’ smanjene otpornosti djece prehladama, grlobolji, upalama uha...

*Sadržaj nastao u suradnji s brendom Marimer.