Sirup od đumbira
Ako primijetite da se đumbir počinje sušiti, napravite od njega sirup. Šalicu oguljenog i naribanog đumbira, šalicu vode i pola šalice meda ili sirupa od agave kuhajte pola sata na laganoj vatri. Procijedite i ohladite u steriliziranoj staklenci. Po otvaranju čuvajte u hladnjaku do šest mjeseci. Ova pikantna mješavina pravo je iznenađenje u biljnim čajevima, koristi se kao preljev za palačinke i voćne salate ili kao dodatak poznatom američkom ginger ale napitku – samo dodajte soda vodu i servirajte s kriškom limete (ili kuglicom sladoleda od vanilije).
Ukiseljeni đumbir
Još jedan dobar način da iskoristite đumbir je i da ga ukiselite. U Japanu ukiseljeni đumbir služi za čišćenje nepca i okusnih pupoljaka između konzumiranja različitih vrsta sushija, a ja ga koristim kao kućni lijek za otklanjanje mučnine. U steriliziranu staklenku pomiješajte ¼ šalice rižinog octa, 2 žlice sirupa od agave ili meda i malo morske soli te dodajte komad cikle koja će đumbir obojiti u lijepu ružičastu boju. Đumbir ogulite i izrežite na što tanje listiće. Stavite ga u staklenku, poklopite i čuvajte u hladnjaku do dva tjedna.
Mljeveni đumbir
Mljeveni đumbir dobra je zamjena svježem kad ga nemate pri ruci. Umiješajte ga u toplu čokoladu, sirovi čokoladni mousse, koristite u marinadi za tofu i ribu ili ga pospite po orašastim plodovima zajedno s cimetom i pecite u pećnici.