U pandemiji virusa COVID-19, ponovno smo se sjetili jačanja imuniteta, onog jedinog borca protiv infekcija u našem tijelu. Uz pomoć prehrane i ljekovitih biljaka imunitet možemo pojačati i napraviti ga trenutno efikasnijim, ističe riječki nutricionist i fitoaromaterapeut Goran Smirčić naglašavajući da nas boostanje imuniteta neće zaštititi od infekcija i virusa, ali će pomoći tijelu da se s njima bolje i lakše bori.

Ehinaceja (Echinacea ssp.).

Vrijednost ove biljke, koju su protiv bolesti koristili još i drevni južnoamerički Indijanci, leži u derivatima kavene kiseline, malo poznatim alkilamidima i polisaharidima, koji pojačavaju fagocitozu tj. podižu broj leukocita u krvi, a ujedno djeluju protuupalno.

Ehinaceja se koristi kao imunostimulans brzog ali kratkog djelovanja. Najbolje ju je uzimati češće tijekom dana (ovisno o ekstraktu) i to najviše šest tjedana. U fitoterapiji se prvenstveno koristi za prevenciju i tijekom respiratornih sezonskih oboljenja.

Eterično ulje čajevca (Melaleuca alternifolia)

Eterično ulje čajevca je od davnina poznato po svom imunostimulativnom i antimikrobnom djelovanju. Pokazalo se prilično djelotvorno protiv bakterija, gljivica i virusa, no još nismo došli do unificiranog lijeka na njegovoj bazi.

U kliničkoj aromaterapiji, čajevac se koristi transdermalno (kroz mazanje na kožu, više koncentracije eteričnog ulja u baznom brzoupijajućem ulju) i oralno (putem posebnih oleokapsula).

Alternative čajevcu

Niauli (Melaleuca quinquenervia) je ulje srodno čajevcu, no sasvim različite kemijske strukture. Jedno je od najboljih protuvirusnih ulja, uz ravensaru (Cinnamomum camphora ct cineol) i kajeput (Melaleuca cajuputi).

Klinička aromaterapija koristi ova tri ulja transdermalno (veće koncentracije eteričnih ulja i brzoupijajućim baznim uljima) za mazanje na velike površine tijela (npr. leđa) ili stopala. Uz to, kliničari preporučuju i oleokapsule na bazi tih protuvirusnih ulja s dodatkom ulja čajevca.

Adaptogene biljke

Kod podizanja imuniteta mogu pomoći tzv. adaptogene biljke kao što su ashwagandha, maca i sibirski ginseng.

Adaptacijom tijela na stres i nepovoljne uvjete djeluju na imunološki kapacitet i njegovo efikasnije djelovanje. Adaptogeni mogu pomoći ljudima koji vode izrazito brz i stresan način života jer je uporaba ekstrakata i prahova izuzetno jednostavna.

Ljekoviti začini

Od namirnica koje nepovoljno djeluju na mikrobe su češnjak (Allium sativum) i timijan (Thymus ssp), a od protuupalnih tu su đumbir (Zingiber officinale) i kurkuma (Curcuma longa).

Hrana kao lijek

Da bismo pojednostavili uporabu ljekovitih biljaka, fitonutricionizam nudi njihovu jednostavnu uporabu uz hranu. Evo nekoliko primjera:

• Ako doručkujete, ručate ili večerate, umjesto soka ili vina konzumirajte čaj timijana ili majčine dušice s dodatkom meda i integralne otopine ehinaceje. Time vaša hrana postaje vrjednija i bogatija za vaš imunitet.
• Ako radite smoothie, u njega dodajte prah Ashwagandhe, mace ili sibirskog ginsenga, možete dodati i prah đumbira i/ili kurkume, čime se postiže višestruka korist pripravka. Možete dodati i integralnu otopinu ehinaceje s timijanom.
• Pečena ili kuhana jaja možete začiniti kurkumom i češnjakom u prahu, a salatu možete obogatiti integralnom otopinom češnjaka ili njegovim prahom.

Kombinacija je mnogo, samo kreativnost je vaša granica. Dodavanjem ljekovitih komponenti činite da vaša hrana postane funkcionalna i u službi zdravlja.