Tradicionalan lijek kad se prehladite je češnjak koji djeluje antivirusno. Ako su se simptomi pojavili, prožvačite češanj sirovog češnjaka. Češnjak dodajte i u svakodnevnu prehranu, ali ga nemojte jesti na prazan želudac. Neugodan miris ljekovitog češnjaka možete ublažiti žvačući svježe listove peršina i celera.

Tinkture hidrastisa (Hydrastis candensis) i ehinaceje (Echinacea spp.) uzimaju se po pola žličice dva puta na dan za suzbijanje upale, ali i za ojačavanje imuniteta kako bi se izbjegla zaraza. Da biste smanjili bolove, snizili vrućicu i suzbili kongestiju, napravite čaj od konopljuše (Eupatorium perfoliatum): kuhajte dvije čajne žlice biljke u šalici vode 15 minuta. Svakih sat vremena popijte toplu šalicu tog čaja.

Groznicu suzbijte uzimajući 30 kapi stolisnika (Achillea millefolium), a tinkturu cvijeta crne bazge (Sambucus nigra) uzimajte svaka četiri sata dok groznica ne prođe.

Osjećate li slabost, tromost, grozničavost u tijelu, nos vam je začepljen i boli vas glava, može vam pomoći Gelsemium ili Eupatorium perfoliatum. Ako su simptomi izraženiji, kad se pomičete i krećete, kašljete li suho i isprekidano, želite li piti hladnu tekućinu, može vam pomoći Bryonia. Rhus toxicodendron pomaže ako vas bole zglobovi, žedni ste i usta su vam suha, glas hrapav, tresete se, nemirni ste i bole vas zglobovi.

Da biste ojačali u fazi oporavka od gripe možete piti čaj od kičice. Jednu žličicu čaja prelijete sa ¼ litre hladne vode i pustite da odstoji 10 sati, zatim procijedite i zagrijte prije upotrebe. Vrlo gorak čaj od kičice pije se pola sata prije jela gutljaj po gutljaj. Da biste potaknuli znojenje, pijte čaj od lipe.