Učinci vježbanja
Za ovo istraživanje znanstvenici su okupili 180 starijih odraslih osoba koje su se smatrale zdravima, ali neaktivnima. Podijelili su ih u tri skupine, od kojih je jedna bila usmjerena na hodanje, jedna na ples i jedna kontrolna skupina koja je radila vježbe ravnoteže i istezanja.
Grupe su se sastajale tri puta tjedno tijekom šest mjeseci. Satovi plesa u plesnoj skupini postajali su svaki dan sve teži tijekom tog vremena.
Svaki je sudionik prošao magnetsku rezonancu prije i nakon istraživanja kao i kognitivne i kardiorespiratorne testove, kako bi se vidjelo koliko njihov način vježbanja utječe na mozak.
Što su otkrili:
Na temelju rezultata ovog istraživanja, čini se da je aerobna tjelovježba najkorisnija za zdravlje mozga, tj. dijelovi mozga koji nose najveći teret starenja imaju najviše koristi od tih vježbi.
U ostalim dvjema skupinama, znanstvenici su primijetili povećanu bijelu tvar u mozgu, posebno u područjima odgovornim za pamćenje i izvršavanje funkcija. Skupina koja je hodala imala je čak i poboljšano pamćenje nakon šest mjeseci i bila je sposobnija prisjetiti se uspomena iz svog života.
Što se tiče skupine koja je radila vježbe ravnoteže i istezanje, nisu vidjeli nikakve koristi niti poboljšanja za mozak.
Zaključak
Nakon samo šest mjeseci vježbanja tri puta tjedno sudionici koji rade aerobne vježbe postigli su primjetna poboljšanja u svom zdravlju i pamćenju. Nikada nije kasno za poboljšanje zdravlja mozga, što je zasigurno dobra vijest za sve koji žele postići bolju formu.
Iako su sve vrste vježbanja važne za razne funkcije, ako želite sačuvati zdravlje svog mozga, ovo istraživanje sugerira aerobne vježbe (poput trčanja, brzog hodanja, plivanja ili vožnje biciklom) kao najučinkovitije za zdravlje mozga.
Izvor: mindbodygreen